15.04.2016

I Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. " Szkolnictwo zawodowe - wyzwania współczesności"

31.03.16 w Sali Bankietowej Starego Zamku w Żywcu odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. " Szkolnictwo zawodowe - wyzwania współczesności". Inicjatorem konferencji był Wydział Zamiejscowy w Żywcu Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, który zorganizował to przedsięwzięcie przy wsparciu Pana Antoniego Szlagora Burmistrza Miasta Żywiec oraz Pana Andrzeja Kalaty Starosty Żywieckiego.

Patronat honorowy nad konferencją objęli:
Pani Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego
Pan Stanisław Szwed Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Pan Kazimierz Matuszny Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Pan Wojciech Saługa Marszałek Województwa Śląskiego
Pani Urszula Bauer Śląski Kurator Oświaty
Pani Beata Kliś Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Żywcu
Pan Marian Hankus Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Żywieckiej

Sponsorami Konferencji byli: Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu, Beskid sp. zo.o. oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemi Żywieckiej.

Konferencję otworzył prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik Prorektor ds. Nauki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej razem z drem Marcinem Lisem Prorektorem ds. Rozwoju i Spraw Studenckich Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Konferencja, jak podkreślili prorektorzy, jest podstawą do ukonstytuowania się na Żywiecczyźnie platformy wymiany poglądów na temat kształcenia młodzieży i dorosłych w zakresie kształcenia praktycznego. Warto podkreślić, że oprócz Uczonych w konferencji w przeważającej mierze uczestniczyli licznie zgromadzeni przedsiębiorcy, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz dyrektorzy szkół. Zgromadzeni naukowcy i praktycy biznesu burzliwie dyskutowali nad tym jak powinno wyglądać współczesne szkolnictwo zawodowe oraz w jaki sposób budować w mikroskali gospodarkę opartą na innowacyjności.

Już niebawem ukaże się raport pokonferencyjny, który może się stać ważnym drogowskazem dla samorządowców, przedsiębiorców, dyrektorów szkół gimnazjalnych i podnadgimnazjalnych oraz dla rodziców kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych.

Organizatorzy liczą, że konferencja nie pozostanie bez echa, a pokłosiem konferencji będzie zmiana w obecnie funkcjonującym systemie szkolnictwa zawodowego.