20.04.2016

II Sympozjum naukowe pt. Benedykt XVI - papież i wychowawca.

We wtorek 19 kwietnia w Żywcu odbyło się II Sympozjum naukowe Benedykt XVI - papież i wychowawca, któremu patronowali Pan Stanisław Szwed Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Pan Tadeusz Kopeć Senator RP.

Organizatorami sympozjum byli: Wydział Zamiejscowy w Żywcu Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Beskidzki Instytut Nauk o Człowieku oraz Civitas Christiana o/Bielsko-Biała.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio Anioł Beskidów oraz Przewodnik Katolicki.

Tegoroczne sympozjum odbyło się pod hasłem Obrońca małżeństwa i rodziny. W trakcie obrad uczestnicy dyskutowali nad kryzysem współczesnej rodziny, w której mamy do czynienia z syndromem euro-sierot czy problemem dzieci z rozbitych rodzin. Omówiono także propozycję papieża Benedykta XVI na temat stanu narzeczeństwa oraz zadań moralnych jakie spełnia w odniesieniu do współczesnej konsumpcji pochłaniającej coraz większe rzesze osób.

Gorącym tematem obrad były także nowe związki i ich miejsce w społeczeństwie. Za szczególnie ważne i aktualne uczestnicy sympozjum uznali listy, w których papież, jeszcze jako kardynał, pisze o okazywaniu troski i dużej wrażliwości wobec osób żyjących w różnego rodzaju mniejszościach społecznych. Ks. dr Krystian Kucharczyk w trakcie swoich rozważań zaprezentował zebranym jak ważna dla Benedykta XVI była koncepcja łącząca w sobie sprawiedliwość, miłość i prawdę. Jak wskazał dr Stanisław Ciupka miłość była dla niego spoiwem, które łączyło cały świat i prowadziło ludzkość w kierunku rzeczy pięknych.

W trakcie obrad poruszono również zagadnienia związane z godnością człowieka, a dokładniej poszanowaniem samego siebie oraz innych. Godność i zrozumienie mogą być receptą dla małżeństw i rodzin, w których to każdy członek powinien być tak samo ważny i doceniony. Ważne jest słuchanie innych, ale kluczową rolę w budowaniu społeczeństwa opartego na wzajemnym szacunku odgrywać może umiejętność zrozumienia drugiego człowieka mówił mgr Aleksander Sapiński dyrektor działu nauczania Wydziału Zamiejscowego w Żywcu, który reprezentował dziekana Wydziału Zamiejscowego w Żywcu dra Bogusława Wyleciała.

Uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że brak we współczesnym świecie autorytetów, na których mogli by się wzorować ludzie różnych poglądów. Dlatego szczególnie ważne jest utrzymanie przynajmniej kilku kluczowych postaci, które będą wychowawcami milionów.

W specjalnym liście do uczestników Senator Tadeusz Kopeć napisał: Benedykt XVI bez wątpienia poprzez swą pokorę serca jest jednym z największych wychowawców XXI wieku.

Owocem sympozjum będzie wydanie piątego numeru zeszytów naukowych Beskidzkie Dziedzictwo wydawanych przez Beskidzki Instytut Nauk o Człowieku.