16.01.2018

IV Festiwal Nauki w Żywcu – podsumowanie

Zakończył się już IV Festiwal Nauki organizowany przez Wydziału Zamiejscowego w Żywcu Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej. W dniach 22-24 marca 2017 roku, odbyło się największe wydarzenie popularyzujące naukę wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych różnego typu na żywiecczyźnie. Organizatorzy Festiwalu starali się, aby prezentowane podczas wykładów zagadnienia rozbudziły wśród młodych ludzi żądzę poznawania świata nauki.

Na pierwszym ze spotkań, które odbyło się w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Żywcu, Pani mgr Edyta Nowak-Żółty, trenerka i wykładowca przedmiotów związanych z rozwojem osobistym i zawodowym, posiadająca liczne Certyfikaty i akredytacje, wprowadziła nas w świat naszego mózgu. Pokazała jak uczy się mózg i co można zrobić aby uczyć się szybciej i efektywniej.

Kolejny wykład, który odbył się w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu; „Współczesny świat w kajdanach pieniądza” prowadzony przez dra Zbigniewa Tetłaka doktora nauk ekonomicznych, wykładowcę Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, przewodniczącego Rady Nadzorczej Beskid Żywiec sp. z o.o., eksperta Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Żywieckiej, autora licznych publikacji i wykładów z zakresu finansów i gospodarki odpadami komunalnymi. Wykład miał na celu pokazać młodzieży czym jest pieniądz w aspekcie jego cech oraz funkcji jakie pełni we współczesnej gospodarce oraz dpowiedziedzieć czy teza zawarta w tytule jest prawdziwa czy fałszywa.

W czwartek w dniu 23 marca 2017 r. w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu mgr inż. Janusz Janik, absolwent wydziału Automatyki Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Instruktor Akademii Sieci Komputerowych Cisco, przekonywał uczniów, że mechatronika to kierunek bardzo rozwojowy na obecnym rynku pracy, że mechatronika łączy w sobie kluczowe gałęzi przemysłu z dziedziny sterowania procesami mechanicznymi, elektrycznymi, pneumatycznymi i hydraulicznymi.

W tym samym dniu odbył się wykład z zakresu następstw globalizacji a tożsamości młodzieży Podbeskidzia. Wykład dla młodzieży w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych poprowadziła dr Małgorzata Jopek-Bizoń doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, filolog – nauczyciel języka angielskiego. Autorka artykułów o charakterze naukowym i popularno-naukowym, recenzji książek dotyczących regionu. Przekazała Ona młodzieży, że poprzez zrozumienie samego siebe, odkrywanie swoich mocnych i słabych stron jesteśmy w stanie osiągnąć sukces. W obliczu następstw globalizacji i wysokiej konkurencyjności na rynku pracy niezbędna jest wiedza na temat kształtowania tożsamości.

W ostatnim dniu Festiwalu odbyły się dwa spotkania, w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Moszczanicy oraz w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu. Pierwszy z wykładów poprowadził dr Dariusz Lizak. Posiada on ponad 25 letnie doświadczenie menadżerskie w firmach o charakterze zarówno korporacyjnym jak i w średnich i dużych przedsiębiorstwach będących liderami rynku w określonej branży. Zaprezentował młodzieży czym jest praca zespołowa, jak efektywnie współpracować, jak budować dobry zespół, jak być liderem grupy i jak rozumieć tożsamość i motywy współdziałania.

Natomiast drugi wykład poprowadził dr inż. Łukasz Wróblewski doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauki o zarządzaniu, muzyk, Kierownik Katedry Zarządzania i Inżynierii Produkcji WSB. Współpracował z New York Philharmonic czy The Metropolitan Opera. Organizator przedsięwzięć artystycznych, autor publikacji w języku polskim, czeskim oraz angielskim poświęconych marketingowi i zarządzaniu w kulturze. Przedstawił młodzieży temat zarządzania własnym czasem. Komu czas wymyka się z rąk, wymyka mu się z rąk całe życie. Czas decyduje o naszym osobistym sukcesie lub porażce. Czas to nasz największy kapitał. Jeśli ktoś nie potrafi nim zarządzać, nie będzie niczym innym dobrze zarządzać.

XIII Festiwal Nauki – zadania finansowane w ramach umowy 847/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.