19.04.2016

Rada Ekspertów Wydziału Zamiejscowego w Żywcu Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej jest ciałem doradczym Władz Uczelni składającym się w całości z zewnętrznych interesariuszy, którymi są m.in. samorządowcy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele środowiska lekarzy, prawników i ekonomistów.

W trakcie dzisiejszych obrad, którym przewodniczył dr Marcin Lis Prorektor ds. Rozwoju i Spraw Studenckich Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, omówiono kwestie związane z zapotrzebowaniem na specjalistów na Żywiecczyźnie oraz kompetencje i umiejętności jakie powinni posiadać absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, aby jak najlepiej rozpocząć studia wyższe. Członkowie Rady zgodnie stwierdzili, że rozwijanie świadomości zawodowej u młodych ludzi powinno następować już w 1 klasie gimnazjalnej. Kształtowaniem tej świadomości oraz pewnych kompetencji społecznych mieliby zajmować się doradcy zawodowi i pedagodzy szkolni. Ważnym elementem kształtowania świadomości zawodowej młodych ludzi jest ich relacja z rodzicami lub prawnymi opiekunami i przykład jaki dają młodym swoim życiem zawodowym. Dr Lis przywołał badania mówiące o tym, że współczesny rynek pracy może wymagać od młodych ludzi nawet siedmiokrotnego przebranżowienia w trakcie ich aktywności zawodowej, która kończyć się będzie emeryturą.

Kolejne zebranie Rady Ekspertów odbędzie się 12 maja w Wydziale Zamiejscowym w Żywcu. Władze Uczelni zachęciły do udziału w kolejnym posiedzeniu także inne osoby czy przedstawicieli instytucji zainteresowanych poruszaną tematyką.