15.04.2016

Święto nauki w Żywcu

W poniedziałek 14 marca br już po raz trzeci na Naszym Wydziale zainaugurowano Festiwal Nauki.

Festiwal Nauki jest przedsięwzięciem, którego głównym celem jest popularyzacja nauki wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych różnego typu na żywiecczyźnie. Organizatorzy Festiwalu starają się, aby prezentowane podczas wykładów zagadnienia rozbudziły wśród młodych ludzi żądzę poznawania świata nauki. Warto dodać, że wykłady oprócz wymiaru naukowego mają również wymiar praktyczny.

Na pierwszym ze spotkań, które odbyło się w Wydziale Zamiejscowym w Żywcu, Pani mgr Jadwiga Klimonda (radna powiatowa a przede wszystkim działaczka społeczna) dyskutowała z młodzieżą i nauczycielami żywieckich szkół średnich o miłości. Wielowiekowa tradycja filozoficzna dała współczesnym uczonym podwaliny, aby mogli badać zjawisko miłości zarwno w sferze uczuć jak i cielesności. Prelegentka przekazała zebranym szereg doświadczeń życiowych opisujących działanie miłości w kontekście działalności charytatywnej.

Tego samego dnia w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu Pani dr Katarzyna Wójcik, sekretarz Katedry Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, starała się przekonać zebrane audytorium do stanowiska, że kwestia tzw. geniuszu jest uzależniona od dwóch głównych determinantów jakimi są geny i środowisko, w którym rozwija się dziecko. Warto podkreślić zaangażowanie uczniów w trakcie spotkania  oraz aktywny udział w dyskusji, która przedłużyła spotkanie o kolejną godzinę.

We wtorek 15 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Marii Konopnickiej w Milówce odbył się wykład dra inż. Łukasza Wróblewskiego na temat efektywnego zarządzania czasem. W trakcie spotkana wykładowca przedstawił zebranym różne metody i techniki efektywnego zarządzania czasem. Na zakończenie spotkania dr inż Łukasz Wróblewski przeprowadził wśród zebranych badanie w jaki sposób zarządzają własnym czasem.

W ostatnim dniu Festiwalu odbyły się dwa spotkania. Pierwsze spotkanie poprowadził w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych Pan mgr inż. Jerzy Starypan - Prezes "Beskid Żywiec" Sp. z o.o. Pan Prezes Jerzy Starypan zaprezentował licznie zebranej młodzieży klas technikum architektury krajobrazu nowoczesne metody i techniki stosowane w gospodarce odpadami komunalnymi.

Drugie spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Mechaniczni-Elektrycznych w Żywcu i poprowadził je dr hab. n. med. Armand Cholewka. Wykład ten traktował o innowacyjnych metodach leczenia nowotworów. Przedstawione podczas spotkania treści wystąpienia spotkały się z wielkim zainteresowaniem.