04.04.2018

V Festiwal Nauki w Żywcu - podsumowanie

W dniach od 12 do 16 marca 2018 roku odbył się V Festiwal Nauki w Żywcu popularyzujący naukę wśród uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Organizatorzy Festiwalu starali się, aby prezentowane podczas wykładów zagadnienia rozbudziły wśród młodych ludzi żądzę poznawania świata nauki.

Pierwszy wykład odbył się 13.03.18 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica w Żywcu. Wykład prowadził dr inż. Łukasz Wróblewski -  doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauki o zarządzaniu, muzyk, Kierownik Katedry Zarządzania i Inżynierii Produkcji WSB. Współpracował z New York Philharmonic czy The Metropolitan Opera. Organizator przedsięwzięć artystycznych, autor publikacji w języku polskim, czeskim oraz angielskim poświęconych marketingowi i zarządzaniu w kulturze. Wykład nosił tytuł ”Od koła po sztuczną inteligencję czyli wynalazki i odkrycia, które zmieniły dzieje ludzkości”. Pierwszym przedstawionym wynalazkiem było koło. Po raz pierwszy powstało najprawdopodobniej w Mezopotamii w połowie czwartego tysiąclecia przed naszą erą. Trudno wymienić wszystkie urządzenia i wynalazki, które powstały dzięki niemu. Kolejnymi omówionymi odkryciami, które rozpędziły rozwój cywilizacji były: pismo, druk, pieniądz i komputer. Uczniowie mogli zobaczyć poszczególne eksponaty, którymi posługiwano się ówcześnie tj. papirus, stemple, monety.

W środę 14.03.18 r. odbył się w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu odbył się wykład pt. „Świadomość jako gwarant naszego bezpieczeństwa”, który prowadził prof. dr hab. Robert Socha - ekspert w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, oficer bielskiej policji w latach 1999-2011. Obecnie dyrektor Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Transgranicznym w Wydziale Zamiejscowym Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, wykładowca akademickim, komendant Straży Miejskiej w Skoczowie  i prezes Śląskiego Oddziału Towarzystwa Wiedzy Obronnej. Za działalność na rzecz bezpieczeństwa województwa śląskiego wyróżniony przez Marszałka Województwa srebrną odznaką "Zasłużony dla województwa śląskiego".

W czwartek w dniu 15 marca 2018 r. w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu  odbył się wykład pt. „Męskość w polskiej kulturze-instrukcja obsługi”, który poprowadził dr hab. Wojciech Śmieja - literaturoznawca, polonista, pracownik Uniwersytetu Śląskiego, wykładał także na uniwersytetach w Niemczech (Greifswald) i Francji (Lille), stypendysta w Stony Brook University (Nowy Jork). Autor książek naukowych i artykułów w najważniejszych polskich periodykach humanistycznych. Interesuje się literaturą i kulturą polską XX wieku, które bada z wykorzystaniem innowacyjnych metodologii gender, queer, masculinitiy studies.

Fenomen męskości w naukach społecznych i humanistycznych traci swą przezroczystość - męskość staje się "modnym" zagadnieniem i przedmiotem dociekań interdyscyplinarnych masculinity studies. Badacze kultury, społeczeństwa, polityki i ekonomii zaczynają rozumieć, że fenomen męskości jest uwarunkowany kulturowo i historycznie zmienny, a jego kształt wpływa na całość naszego świata społecznego. W trakcie wykładu wskazał różne tradycje, wzory i stereotypy, którymi posługują się współcześni polscy mężczyźni w kształtowaniu swoich (męskich) tożsamości.

W piątek 16.03.2018 r. w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu  odbył się wykład pt. „Jak uczyć się szybciej”, który poprowadziła mgr Edyta Nowak-Żółty - Prodziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, nauczyciel akademicki, trener i coach współpracujący z wiodącymi, polskimi firmami szkoleniowymi. Specjalista do spraw zdalnej edukacji. Od 15 lat jest czynnym trenerem. Prowadzi warsztaty i szkoleni z zakresu: komunikacji międzyludzkiej, asertywności, negocjacji, zarządzania sobą w czasie, budowania zespołów, obsługi klienta, zarządzania coachingowego, savoir vivru w biznesie i urzędzie.

Prowadząca przedstawiła sposoby i techniki szybkiego uczenia się i zapamiętywania tekstu. Omówiła budowę mózgu i jego właściwości. Każdy z nas chciałby aby raz nauczony tekst pamiętać przez długie lata. Niestety nie potrafimy wykorzystać w pełni mózgu. Musimy sprawić aby zapamiętywane informacje trafiły do pamięci długotrwałej. Wymaga to wielokrotnego powtarzania. Prowadząca poruszyła także zagadnienia dotyczące stresu, który może zablokować nawet najbardziej ambitnych. Każdy różnie reaguje na stres, dlatego czasem warto zasięgnąć porady specjalisty psychologa aby pchnął nas do przodu w kierunku spełnienia marzeń.