09.06.2016

Wizyta studyjna w Zakładzie Karnym w Cieszynie

W dniu 03.06.2016 r. studenci kierunku pedagogika o specjalności resocjalizacja odbyli wizytę studyjną w Zakładzie Karnym w Cieszynie.

Zakład Karny w Cieszynie jest jednostką typu zamkniętego. Przeznaczony jest dla recydywistów penitencjarnych. Posiada również oddział dla tymczasowo aresztowanych, pozostających w dyspozycji: Sądu Rejonowego w Cieszynie, Prokuratury Rejonowej w Cieszynie, Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju i Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu Zdroju. Pojemność jednostki wynosi 406 miejsc.

Wizyta została zainicjowana przez kierownika dziekanatu mgr inż. Tomasza Twardowskiego i opiekuna grupy mgr Beatę Zawiślak, kuratora specjalistę I Zespołu Wykonującego Orzeczenia w Sprawach Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej, jednocześnie wykładowcę – praktyka Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Wejście na teren Zakładu odbyło się z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa. Rygory wejścia obejmują między innymi absolutny zakaz robienia zdjęć, wnoszenia toreb, plecaków, zegarków, telefonów, tabletów itp. Obowiązywał też absolutny zakaz kontaktu z więźniami.

Dzięki uprzejmości Dyrekcji Zakładu Karnego w Cieszynie, Pan Rzecznik Prasowy ppor. Tomasz Głasek omówił historię Zakładu, przybliżył studentom specyfikę funkcjonowania jednostki penitencjarnej, warunki odbywania kary pozbawienia wolności i pracę Służby Więziennej.

Studenci poznali bazę lokalową jednostki penitencjarnej. Miedzy innymi przemieszczali się po oddziałach gdzie znajdują się cele zamknięte dla osób skazanych. Obejrzeli spacerniak, bibliotekę, kaplicę… Nawet byli „tymczasowo aresztowani” w kilkuosobowej celi.

Pan ppor. Tomasz Głasek zaprezentował metody oddziaływań wychowawczych, resocjalizacyjnych i profilaktycznych wobec osób skazanych odbywających karę w warunkach recydywy. Omówił pracę resocjalizacyjną z podopiecznymi odbywającymi kilku lub kilkunastoletnie wyroki sądowe. Studenci dodatkowo mieli zorganizowane spotkanie z osobą osadzoną odbywającą wyrok 25 lat pozbawienia wolności, mogącą ubiegać się o warunkowe zwolnienie dopiero po 15 latach odbytej kary. Podczas tego spotkania studenci prowadzili bezpośrednią rozmowę z osobą skazaną.

Spotkanie w Zakładzie Karnym w Cieszynie było ciekawym uzupełnieniem treści programowych i miało wymierne efekty dla studentów w postaci nabytych kompetencji, wiedzy, dostrzeżenia praktycznego wymiaru oddziaływań resocjalizacyjnych wobec osób skazanych.

A.S. 08.06.16