11.04.2014

Czyste technologie w praktyce - podsumowanie

W dniu 16 grudnia 2013 r. studenci specjalności Czyste technologie w energetyce i motoryzacji na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji z Wydziału Zamiejscowego Wyższej Szkoły Biznesu w Cieszynie, wzięli udział w wizytach studyjnych oraz spotkaniu z ekspertem dofinansowanych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w ramach projektu „Nowoczesna wiedza = nowoczesna gospodarka – program rozwoju potencjału Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej”, realizowanego przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Spotkanie z ekspertem miało miejsce w firmie Invenio w Bielsku – Białej, gdzie studenci wysłuchali wykładu Pana dr inż. Jerzego Mydlarza, Dyrektora Zarządzającego firmy oraz twórcy stanowiska do badań przekładni stożkowych pod obciążeniem, które otrzymało złoty medal podczas tegorocznych Targów Innowacji w Moskwie.

Ponadto Pan Jerzy Mydlarz jest konstruktorem oraz menadżerem, posiadającym dorobek techniczny i organizacyjny w obszarze HighTech, w szczególności układów napędowych pojazdów specjalnych m.in. czołgów oraz pojazdów samochodowych, a także przekładni zębatych stosowanych w górnictwie. Pan Jerzy Mydlarz podczas wykładu przedstawił także zakres działalności firmy Invenio, która jest częścią międzynarodowej firmy inżynierskiej, mającej swoje oddziały w Europie, Ameryce i Australii.

Firma zajmuje się usługami z zakresu kontroli jakości i napraw części samochodowych, outsourcingu specjalistów oraz pracowników produkcyjnych, inżynierią mechaniki i procesów wytwórczych, a także szkoleniami.

Następnie studenci udali się na wizytę studyjną do Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej Ekoterm w Żywcu, gdzie mieli okazję obejrzeć m.in. instalację odsiarczania spalin, zaprojektowaną osobiście przez prof. Jerzego Buzka. Firma jest obecnie jedynym zakładem na Podbeskidziu wyposażonym w tego typu instalację.

Ostatnia wizyta studyjna miała miejsce w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Żywcu, gdzie studenci mieli okazję zapoznać się z działalnością Oczyszczalni Ścieków w Żywcu, jednego z najnowocześniejszych tego typu obiektów w regionie. Budowa oczyszczalni jest integralną częścią Projektu pn. „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie - II Faza”. Projekt jest realizowany w latach 2010-2014 i jest to największe przedsięwzięcie wodno-kanalizacyjne w Polsce, które jest dofinansowane ze środków Funduszu Spójności, o łącznej wartości ponad 750 mln złotych.