24.01.2015

Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej z wykładem gościnnym w Domu Narodowym w Cieszynie

20 stycznia w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” miał miejsce wykład otwarty zorganizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku dla mieszkańców Powiatu Cieszyńskiego. Wykład „Średniowieczny komputer, czyli zastosowanie astrolabium i innych instrumentów astronawigacyjnych” na zaproszenie władz UTW wygłosił  dr inż. Łukasz Wróblewski – Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie.

Prelegent przyniósł ze sobą wiele ciekawych instrumentów astronawigacyjnych m.in. astrolabium, sekstant, kwadrant czy nokturnał. Przyrządy te, wykorzystywane były przez  średniowiecznych uczonych do pomiarów i obliczeń.  Dzięki nim wyliczano np. godzinę wschodu i zachodu słońca, mierzono wysokość budynków czy wytyczano, sytuowano budynki w terenie. Mieszkańcy Cieszyna i okolic mieli okazję by zapoznać się z budową i zastosowaniem  instrumentów często już dzisiaj zapomnianych, z którymi zetknąć można się jedynie w muzeum – m.in. w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie eksponowane są instrumenty astronomiczne i naukowe z kolekcji - ks. Leopolda Jana Szersznika.

Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie przyjął również zaproszenie na kolejny wykład otwarty zaplanowany w miesiącu czerwcu 2015 roku.