22.03.2016

Huczny Festiwal Nauki

Ponad tysiąc osób, głównie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z Cieszyna i Bielska-Białej, wysłuchało wykładów, które odbyły się w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej w ramach VIII Festiwalu Nauki. Impreza rozpoczęła się 14 marca i trwała trzy dni. Festiwal zainaugurował wykład Burmistrza Miasta Cieszyna Pana Ryszarda Macury „Różnorodność kulturowa - refleksja z historią Śląska Cieszyńskiego w tle". Wysłuchali go uczniowie oraz zaproszeni Goście, między innymi: Pan Aleksander Cierniak (Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna), Pan Mirosław Sitko (Burmistrz Miasta Skoczowa), Pan Ludwik Kuboszek (Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego), Pani Monika Sikora-Monkiewicz (Dyrektor Domu Narodowego w Cieszynie), Pan Krzysztof Szelong (Dyrektor Książnicy Cieszyńskiej), Pani Sylwia Cieślar (Radna Województwa Śląskiego), Pan Piotr Gruchel (Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Cieszynie) oraz Pani Monika Sabela-Kukuczka (Dyrektor cieszyńskiego oddziału BGŻ BNP PARIBAS S.A.). Wszystkich w imieniu WSB przywitał na początku imprezy Pan Dziekan Wydziału Zamiejscowego WSB w Cieszynie dr Andrzej Bubnicki.

Po bardzo interesującym wykładzie Goście zostali zaproszeni do Klubu F44, gdzie odbył się wernisaż wystawy „Miejsce, w którym żyjemy" Projektu Arting 2015, prezentującej prace wyróżnione w ubiegłorocznej edycji Konkursu Wzornictwa Przemysłowego, organizowanego przez Fundację „Ludzie-Innowacje-Design" przy współudziale Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Jednocześnie ruszyły kolejne wykłady. Młodzież miała okazję zapoznać się na przykład z „Matematycznymi aspektami szyfrowania", które zaprezentował Pan dr hab. Szymon Wąsowicz. Z kolei Pan Konrad Kwieciński z Fundacji „LAJA" przedstawił temat „Jak kultura herbaty okrążyła świat", zaś Panie Aneta Okupska-Pońc i Edyta Molęda ze Stowarzyszenia Współpracy Polsko-Marokańskiej "Africae Deserta Project" przeprowadziły wykład "Górale na Saharze - Nomadzi w Beskidach". Dzień pierwszy Festiwalu zakończył wykład Pani mgr inż. Teresy Abreu Orty "Hawana skarbiec Ameryki".

Mimo że impreza była przeznaczona głównie dla młodzieży ponadgimnazjalnej, również dzieci z cieszyńskich szkół podstawowych i przedszkoli znalazły tutaj coś dla siebie. Specjalnie dla nich Pan dr inż. Łukasz Wróblewski przygotował wykład „Kolorowy świat Indian – życie i obyczaje Indian obu Ameryk" z mnóstwem ciekawych i kolorowych eksponatów. Wykład ten cieszył się tak dużą popularnością, że odbył się dwa razy – dla dwóch dziecięcych grup. Dodatkowo najmłodsi uczestnicy Festiwalu mogli zwiedzić mobilną wystawę „Energia jutra". Projekt ma na celu popularyzację wśród najmłodszych mieszkańców pogranicza walorów środowiska naturalnego, zaś sama ekspozycja znajdowała się w busie zaparkowanym przed budynkiem Wydziału.

Drugiego dnia, który upłynął pod znakiem „Finansów – Czasu – Kariery", rozpoczęliśmy od wykładów "Czas to pieniądz - czyli jak dobrze zarządzać własnym czasem" Pana dra inż. Łukasza Wróblewskiego oraz "Zaplanuj karierę i sprawdź, ile naprawdę będą kosztować Twoje studia" Pani Romy Rojowskiej, która na co dzień prowadzi w naszym Wydziale Akademickie Biuro Karier oraz zajmuje się praktykami studenckimi. O finansach, aczkolwiek w zakresie eurodotacji, mówiła też podczas swojego wykładu "Eurodotacje – jak wykorzystać i nie stracić" Pani dr Joanna Kurowska-Pysz, Dyrektor Centrum Transferu Technologii oraz Kierownik Katedry Zarządzania i Inżynierii Produkcji WSB. Nie zabrakło również informacji wybiegających nieco dalej w przyszłość – temat "Najlepsze sposoby oszczędzania i finansowania dla studentów" przedstawili Pan Dariusz Krzempek (Dyrektor Oddziału Wiodącego Banku BGŻ BNP PARIBAS S.A.) i Pani Monika Sabela-Kukuczka, zaś o kredytach hipotecznych mówiła Pani Karolina Ganczarska z BOG-LYS Łysień Spółka Jawna. Ostatni wykład tego dnia, stanowiący jednocześnie spotkanie z praktykiem, dotyczył emerytur. Temat "Czy grozi Nam emerytalna katastrofa? Mit czy rzeczywistość, a może ideologia rządzących?" zaprezentował Bogdan Łysień, właściciel firm BOG-LYS Spółka Jawna oraz P.P.H.U. „BOGLYS", a zarazem Wiceprezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ziemi Żywieckiej.

W środę natomiast postawiliśmy na tematy związane z technologią, transportem i motoryzacją. Jako pierwszy wykład przeprowadził Pan prof. dr hab. inż. Marek Sitarz, Kierownik Katedry Transportu Szynowego WSB w Dąbrowie Górniczej, który mówił o „Perspektywie kolei magnetycznej w Polsce". Podczas następnego wykładu uczestnicy Festiwalu po raz kolejny mogli zapoznać się z ciekawymi gadżetami i eksponatami. Specjalnie dla cieszyńskich i bielskich uczniów wykład „Motoryzacja dawniej, dziś i jutro" poprowadziła Pani Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera w Cieszynie Bożena Cholewa, która jest jednocześnie wielką miłośniczką motoryzacji, a także licencjonowanym sędzią, pilotem i kierowcą rajdowym! Natomiast na zakończenie VIII Festiwalu Nauki odbył się wykład „Logistyka – teoria a praktyka". Temat zaprezentował Pan Andrzej Watrakiewicz, specjalista i logistyk, który przez 20 lat pracował na różnych szczeblach w Porcie Szczecińskim.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Festiwalu za odwiedzenie naszego Wydziału, a także wszystkim Patronom Honorowym i Medialnym oraz Partnerom. Szczególnie gorąco dziękujemy Sponsorom, czyli Firmie Mokate SA oraz Bankowi BGŻ BNP PARIBAS S.A., którzy zdecydowali się wesprzeć nasze przedsięwzięcie.