31.01.2015

Koniec Uniwersytetu? – wizyta Koła Naukowego INGENIATUS na wydarzeniu Uniwersytetu Śląskiego

Koło Naukowe INGENIATUS 14 stycznia 2015 r. uczestniczyło w wydarzeniu, które odbyło się w Cieszynie na Uniwersytecie Śląskim. Całość została zorganizowana przez studentki i studentów 5 roku Etnologii. Opiekunem merytorycznym wszystkich działań był dr Michał Rauszer.

Wydarzenie składało się z dwóch części. Pierwszą z nich był performance. Podczas performanceu zgromadzonym zostały rozdane kopie manifestu, opracowanego przez Igę Szuścik, na podstawie przepracowanych przez całą grupę, następujących pozycji:
K. Szadkowski, The Long Shadow of Doctoral Candidate Status. Case Study - Poland
J. Sowa, K. Szadkowski (red.), Edufactory. Samoorganizacja i opór w fabrykach wiedzy
O. Szwabowski, Edukacja jako oszustwo
O. Szwabowski, Uniwersytet-Fabryka-Maszyna. Uniwersytet w perspektywie radykalnej

Następnie odbył się wykład dr Krystiana Szadkowskiego (UAM), pt. "Rola globalnych rankingów uniwersytetów w kształtowaniu lokalnego krajobrazu szkolnictwa wyższego." Wykład stanowił asumpt do dyskusji, której moderatorem był dr Michał Rauszer, a zaproszonymi gośćmi: dr Joanna Wowrzeczka (UŚ, Krytyka Polityczna), dr hab. Marek Rembierz (UŚ), dr Grzegorz Odoj (UŚ) oraz dr Krystian Szadkowski (UAM). Panel dyskusyjny odbył się przy czynnym udziale zgromadzonych słuchaczek i słuchaczy.

Wydarzenie zorganizowały/li:

Santana Murawska,