01.09.2014

Międzygeneracyjny Uniwersytet Regionalny - inauguracja Roku Akademickiego 2014/2015

4 września o godz. 17:00 w siedzibie Zarządu Głównego PZKO w Czeskim Cieszynie (ul. Bożka 16) zainagurowany zostanie kolejny rok akademicki Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego. Pierwszy w nowym roku akademickim wykład pt. "W co grają ludzie? Teoria gier w życiu społecznym, polityce i ekonomii" wygłosi dr Piotr Kulasa z Katedry Socjologii Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Dr Piotr Kulas, adiunkt w Katedrze Socjologii Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, przedstawi słuchaczom problematykę teorii gier. Dlaczego ludzie podejmują określone działania? Dlaczego nie zawsze kierują się wyłącznie zyskiem rozumianym w kategoriach ekonomicznych? Czy podejmując ważne decyzje o rozpoczęciu określonych działao, stosują jakieś strategie? Odpowiedzi na te oraz na inne pytania udziela teoria gier. Jej przedstawiciele zakładają, że gra to element wszechobecny w życiu społecznym, dlatego teoria gier pozwala analizowad, w jaki sposób ludzie dokonują wyborów w życiu. Oparta jest na założeniu, że ludzie dążą do uzyskania jak największych kraocowych korzyści. Dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji starają się porównywad ewentualne koszty i zyski związane z określonym wyborem i działaniem. Teoria gier pozwala więc do pewnego stopnia przewidywad zachowanie aktorów społecznych, politycznych i ekonomicznych, pozwala również na zaplanowanie własnych strategii.

Dr Piotr Kulas – socjolog, adiunkt w Katedrze Socjologii Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej; zainteresowany naukowo związkami kultury i polityki; autor książki poświęconej problematyce tożsamości w twórczości Czesława Miłosza i Witolda Gombrowicza oraz kilkudziesięciu artykułów z zakresu socjologii kultury, teorii społecznej i politycznej; komentator zjawisk społecznych.