07.06.2024

Mission Ocean & Waters Night relacja z warsztatu: "Wpływ rzek na jakość wody w morzach i oceanach"

W słoneczny piątek, 7 czerwca 2024 roku, nad brzegiem rzeki Olzy w Cieszynie odbył się warsztat pt. "Wpływ rzek na jakość wody w morzach i oceanach". Organizatorem spotkania była Akademia WSB, a uczestnikami uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im Mikołaja Kopernika w Cieszynie . Warsztat prowadziła Zuzanna Chabowska, doświadczona edukatorka ekologiczna, która podzieliła się swoją wiedzą i pasją dotyczącą ochrony środowiska wodnego.

Tematyka warsztatu

Podczas warsztatu uczestnicy mieli okazję zgłębić wiele istotnych zagadnień, w tym:

• Obieg wody w przyrodzie – omówiono cykl hydrologiczny, jego znaczenie oraz wpływ na życie na Ziemi.
  • Stan jakości wód w Polsce oraz w Morzu Bałtyckim – przedstawiono aktualne dane dotyczące czystości wód w naszym kraju oraz w Morzu Bałtyckim.
  • Źródła zanieczyszczeń wody w Polsce – zidentyfikowano główne źródła zanieczyszczeń wód powierzchniowych i podziemnych.
  • Wpływ zanieczyszczeń rzecznych na jakość wód morskich – omówiono, jak zanieczyszczenia transportowane przez rzeki wpływają na ekosystemy morskie.
  • Sposoby badania jakości wody – uczestnicy mieli okazję nauczyć się, jak przeprowadzać praktyczne badania jakości wody, w tym testowanie obecności jonów amonowych, azotanowych i fosforanowych w rzece Olzy.
  • Zużycie wody w Polsce i sposoby ograniczenia zużycia wody – dyskusja na temat oszczędzania wody oraz metod zmniejszania jej zużycia w codziennym życiu.

Praktyczne badania w terenie

Jednym z najciekawszych elementów warsztatu były praktyczne badania wody z rzeki Olzy. Uczestnicy, podzieleni na grupy, pobrali próbki wody i przeprowadzili testy na obecność jonów amonowych, azotanowych i fosforanowych. Dzięki temu mogli na własne oczy zobaczyć, jak stan wód w rzece wpływa na ekosystem.

Projekt SHORE: EmpOweR Students as the agents of cHangE

Warsztat został zrealizowany w ramach projektu "SHORE: EmpOweR Students as the agents of cHangE", dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont Europa. Celem projektu jest zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zaangażowanie młodych ludzi w działania na rzecz ochrony środowiska.

Światowy Dzień Oceanów i "Mission Ocean & Waters Night"

Warsztat odbył się w przeddzień Światowego Dnia Oceanów, World Oceans Day, który przypada na 8 czerwca. Wydarzenie to było częścią międzynarodowej inicjatywy "Mission Ocean & Waters Night", promującej świadome korzystanie z zasobów wodnych naszej planety.

Podsumowanie

Warsztat był nie tylko okazją do zdobycia cennej wiedzy teoretycznej, ale również praktycznych umiejętności w zakresie badania jakości wód. Uczestnicy opuszczali spotkanie z nową świadomością i motywacją do działania na rzecz ochrony naszych rzek, mórz i oceanów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz Zuzannie Chabowskiej za niezwykle inspirujące i edukacyjne spotkanie.