10.12.2013

O historii, sztuce i tradycji Bożonarodzeniowej w Wiedniu…

W sobotę 7 grudnia 2013 roku Studenci Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej odwiedzili Wiedeń. Stolica Austrii z wieloma atrakcjami zachwycała. Wycieczkę zorganizowała Pani Prof. Barbara Piontek.

Nasza wspólna przygoda rozpoczęła się o godzinie 4 rano wyjazdem spod Uczelni w Dąbrowie Górniczej. Później był krótki przystanek w Katowicach i na granicy w Cieszynie, gdzie dołączały poszczególne grupy Studentów. Około godziny 6 przekroczyliśmy granicę i skierowaliśmy się w stronę Brna, a około godziny 11.00 dotarliśmy do Wiednia.

Pierwsze kroki skierowaliśmy do serca wiedeńskich przyjemności, do restauracji Sacher na filiżankę kawy i kawałek słynnego wiedeńskiego smaku czekolady, konfitury morelowej i bitej śmietany, tj. tortu Sachera.

Później udaliśmy się do historycznego centrum Wiednia. Mieliśmy  okazję podziwiać kolekcję malarstwa europejskiego i sztuki starożytnej jednej z największych na świecie galerii - Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. Znajdują się tutaj dzieła takich artystów, jak:  Pieter Bruegel, Peter Paul Rubens, Rafael Santi, Caravaggio, Albrecht Dürer, Rembrandt  i in.

Wrażenia estetyczne wzmocnione ciekawym  komentarzem historycznym Pana Doktora Jacka Kurka zapadną na pewno w pamięci na długo. W odniesieniach historycznych Pana Doktora pojawiły się związki i porównania naszego wspaniałego Cieszyna do stolicy Austrii, a także wskazania inspiracji sztuki filmowej, którymi są dzieła znajdujące się w Kunsthistorisches Museum Wien. Serdecznie dziękujemy Panu Doktorowi za słowo, które wprowadziło nas w klimat Belle epoque, kawy i walca.

Przy tej okazji przypomnę, że Pan Doktor poprowadzi w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie wykład dla naszych najmłodszych Studentów CUD pt. "Ojczyzna. Opowieśc o wielkiej miłości".

Jedną z wiedeńskich atrakcji okresu przedświątecznego są tradycyjne bożonarodzeniowe jarmarki. Nasi Studenci mieli okazję zobaczyć Bożonarodzeniowy Jarmark pod zamkiem Schönbrunn z ręcznie wykonanymi ozdobami i tradycyjną kuchnią. Wyjątkową atmosferę jarmarku wzmacniały dźwięki bożonarodzeniowej muzyki tyrolskiej.

Ostatnim punktem była austriacka gospoda w Poysdorfie, gdzie mogliśmy skosztować specjałów austriackiej kuchni.

Nie mogę pominąć faktu, że o charakterze wycieczki zadecydowali jej uczestnicy – Studenci naszego Wydziału oraz z Dąbrowy Górniczej. Składam serdeczne podziękowania Studentom WSB w Cieszynie i Dąbrowie Górniczej za udział, przeżyte wspólnie chwile, a Pani Profesor Barbarze Piontek oraz Pani Agnieszce Makowskiej  za tę inicjatywę i organizację.

Przygotowała: dr Joanna Łodziana-Grabowska, Prodziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie