11.04.2014

Ogólnopolski Kongres Energetyczny oraz wizyta studyjna dla studentów specjalności „Czyste technologie w energetyce i motoryzacji”

W dniu 14.03.2014 r. studenci specjalności „Czyste technologie w energetyce i motoryzacji” na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji z Wydziału Zamiejscowego Wyższej Szkoły Biznesu w Cieszynie, wzięli udział w I Ogólnopolskim Kongresie Energetycznym oraz wizycie studyjnej, w ramach projektu „Nowoczesna wiedza = nowoczesna gospodarka – program rozwoju potencjału Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej”, realizowanego przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

W trakcie I Ogólnopolskiego Kongresu Energetycznego, który odbył się w Siedzibie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, była poruszana tematyka nowoczesnych metod pozyskiwania energii, czystych technologii w górnictwie, perspektyw energetyki jądrowej i gazowej oraz potencjału współpracy sektorów biznesu i nauki w zakresie innowacyjnych technologii energetycznych. Patronat Honorowy nad kongresem oraz V Ogólnopolskim Konkursem „Z energetyką w przyszłość” objął prof. Jerzy Buzek. Wśród prelegentów Kongresu znaleźli się, m.in.: prof. dr hab. Jan Kisiel, dr Arkadiusz Bubak z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Adam Smoliński z Głównego Instytutu Górnictwa oraz dr Joanna Kurowska-Pysz, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Moderatorem debaty pt. „Przyszłość polskiej energetyki” był dr Robert Rajczyk z WSB.

Następnie studenci udali się na wizytę studyjną do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Katowicach, gdzie mieli okazję wysłuchać prelekcji Pana Wojciecha Ruska – pracownika Działu Marketingu KSSE w Katowicach. Opowiedział on o historii założenia i działalności KSSE oraz jej regionalnych parkach inwestycyjnych. Pan Rusek zwrócił uwagę, że 60% całości inwestycji skupia się w branży motoryzacyjnej. Realizowane są projekty we współpracy z uczelniami wyższymi, takimi jak Politechnika Śląska w Gliwicach, Politechnika Częstochowska i ATH w Bielsku-Białej.

Klaster motoryzacyjny decyduje się na inwestycje w regionie nie tylko ze względu na korzystną lokalizację czy ulgi podatkowe, ale również ze względu na wykwalifikowaną kadrę, w tym inżynierów. Podczas wizyty studyjnej studenci dowiedzieli się, że sektor motoryzacyjny jest jednym z najszybciej rozwijających się w Polsce, o bardzo dużym potencjale i możliwościach inwestowania. Ponadto wokół zakładów motoryzacyjnych tworzona jest sieć zakładów powiązanych - produkujących części, komponenty i świadczących różnego rodzaju usługi dla branży motoryzacyjnej. Firmy wchodzące w skład klastra motoryzacyjnego współpracują w zakresie rekrutacji i szkoleń obecnych i potencjalnych pracowników, a także wymieniają doświadczenia i wspólnie dbają o zachowanie norm ochrony środowiska wyznaczanych przez Unię Europejską.