18.10.2013

Pamięci Profesora Jana Szczepańskiego

„Trzeba robić swoje i stwarzać fakty,

stwarzać materialne dokonania,

stwarzać rzeczywistość nie słów, lecz instytucji i dzieł.”

/Profesor Jan Szczepański/

W piątek 11 października 2013 r. Dziekan i Prodziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie wzięli udział we wspólnej Sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego i Miasta Ustronia. W ten sposób uroczyście obchodzono setną rocznicę urodzin prof. Jana Szczepańskiego.

Uczestnicy uroczystości, również władze Wydziału, złożyli kwiaty pod pomnikiem Profesora. Następnie w Miejskim Domu Kultury "Prażakówka" w Ustroniu Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicius oraz Przewodniczący Rady Miasta Ustroń Stanisław Malina rozpoczęli obrady połączonej sesji. W obradach wzięli udział Radni obu Rad, a także wykładowcy, profesorowie z kilku uczelni – w tym władze Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, a także reprezentacja naukowców, przedstawicieli różnych instytucji, samorządów i organizacji.

Głównym punktem sesji było przyjęcie oświadczenia w sprawie powołania Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych. Powołanie w Ustroniu Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych, która skupiałaby ludzi mądrych, spolegliwych, myślących o przyszłości i mających najszczersze chęci dla tej przyszłości pracować, było marzeniem prof. Jana Szczepańskiego – powiedział podczas wykładu pt. "Jan Szczepański: geneza, wzrost i rozmiary" prof. Daniel Kadłubiec.

Podczas obchodów setnej rocznicy urodzin Profesora Szczepańskiego promowano jego dzieła: Korzeniami wrosłem w ziemię – IV edycja miniatur prof. Jana Szczepańskiego oraz Dzienniki Jana Szczepańskiego z lat 1945-68. Całość zwieńczył koncert Estrady Ludowej Czantoria. Zebrani mogli również posłuchać fragmentów dzienników prof. Szczepańskiego czytanych przez rodzinę wybitnego socjologa, młodzież, gości, a także prof. Jerzego Buzka, którego wystąpienie zostało odtworzone z nagrania.

Jan Szczepański urodził się w 14 września 1913 roku w Ustroniu, zmarł 16 kwietnia 2004 roku w Warszawie. Był jednym z najwybitniejszych polskich socjologów. Ukończył studia na Uniwersytecie Poznańskim, pracował ze studentami w Łodzi, gdzie objął posadę rektora. W latach 1966-1970 pracował jako przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego, przez dwa lata pełnił funkcję dyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. W 1998 roku w uznaniu wybitnych zasług dla nauki polskiej, za działalność publiczną i społeczną" został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Cieszynie