W uroczystej inauguracji Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Prof. Jana Szczepańskiego uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Cieszyna, Ustronia i powiatu cieszyńskiego, rodzina profesora Szczepańskiego - m.in. jego syn dr. Artur Szczepański, przedstawiciele władz uczelni, które zaangażowały się w powołanie LSNFS oraz uczestnicy konferencji naukowej.
Uczestnicy uroczystości podkreślali w swoich wystąpieniach dodatkową wartość Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych - szkoła mieści się w różnych miejscach Śląska Cieszyńskiego, nie jest zamknięta w murach, skupia przedstawicieli różnych pokoleń i jest skierowana do młodzieży.
Prorektor ds. Nauki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej - prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik - wspominał w swoim wystąpieniu czasy, kiedy przez dwa semestry był doktorantem prof. Jana Szczepańskiego i miał okazję się z nim spotykać. Dlatego to wydarzenie jest dla mnie takie szczególne - mówił prof. Walancik. Po południu Prorektor WSB w siedzibie Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie wygłosił wykład pt. Rola jednostki w kształtowaniu własnego i społecznego bezpieczeństwa.
Wykład inauguracyjny Letniej Szkoły - "Syn o ojcu" wygłosił dr Artur Szczepański, który opowiadał anegdoty i wspominał swoje dzieciństwo przypadające na czasy II wojny światowej. Niedzielne spacery z ojcem, podczas których opowiadał mi o Indianach, były tak naprawdę lekcją wychowawczą - mówił dr Szczepański.
Uroczystą inaugurację Letniej Szkoły uświetnił występ Anny Trefon, absolwentki ze Złotym Dyplomem, doktorantki Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie harfy, laureatki Międzynarodowego Konkursu Harfowego Reinla w Wiedniu w 2012 roku.
Na popołudniową część Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych złożyły się Wykłady Mistrzów oraz Panel Samorządowców. Na zaproszenie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej do Cieszyna ze swoim wykładem "Polszczyzna po 1989 roku" przyjechał prof. zw. dr hab. Jan Miodek. Drugi wykład z tego cyklu wygłosił prof. zw. dr hab. Władysław Markiewicz - "Profesor Jan Szczepański w moim życiu i wspomnieniach".
Idea tej Szkoły jest próbą realizacji marzenia profesora Jana Szczepańskiego, który w swoich „Dziennikach” (8 I 1940) wysunął pomysł jej powołania w Ustroniu. W zamierzeniu Profesora Szkoła ta miała stać się trwałym i istotnym elementem życia kulturalnego na Śląsku Cieszyńskim. Jan Szczepański pisał: „Będziemy mieli w Ustroniu dwie rzeczy cenne: bibliotekę i muzeum. A może uda nam się zrealizować kiedyś jeszcze jedno marzenie: wolną szkołę nauk filozoficznych i społecznych w Ustroniu. Droga do realizacji tych marzeń jest jedna: Praca”.
Zadaniem, które spełnić ma Letnia Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych jest popularyzacja dzieła profesora Jana Szczepańskiego, jednego z najsłynniejszych polskich socjologów, uczonego urodzonego w Ustroniu i tak mocno związanego z Ziemią Cieszyńską.
W ramach Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych odbywa się m.in. konferencja naukowa. Program Szkoły obejmuje także wykłady zaproszonych gości, warsztaty (metodologiczne, międzykulturowe, edukacyjne, artystyczne), panel z udziałem samorządowców oraz grę miejską „Szlakiem Jana Szczepańskiego” dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Organizatorzy Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Prof. Jana Szczepańskiego:
Uniwersytet Śląski w Katowic
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Wydział Socjologiczno-Ekonomiczny Uniwersytetu Łódzkiego
Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Międzykulturowej
Urząd Miasta Cieszyn
Urząd Miasta Ustroń
Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej
Powiat Cieszyński