28.10.2013

Studia podyplomowe nad Olzą

Dyrektorzy, nauczyciele i specjaliści różnych dziedzin już w październiku zasiądą w salach wykładowych, by zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Jak mówią: nie muszą, ale chcą. W Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej trwa rekrutacja na studia podyplomowe. Kandydaci mają do wyboru kilkanaście kierunków z zakresu zarządzania, finansów, informatyki, bezpieczeństwa, a także kwalifikacyjne studia oświatowe.

Dyrektor, członek Rady Ekspertów Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie, a od października także słuchaczka studiów podyplomowych. Dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie – Lucyna Legierska wraca na studia, tym razem, by studiować Logopedię. Jak sama mówi – wraca, chyba już po raz ostatni, bo studiów podyplomowych skończyła wiele. Chcę poszerzyć swoje kwalifikacje – mówi dyrektor Legierska – jestem specjalistą w zakresie surdopedagogiki, ale planuję uzupełnić swoją wiedzę na temat usprawniania mowy u dzieci z wadą słuchu. Co zdecydowało o wyborze Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie? Bliskość oraz opinia jaką wystawili uczelni jej słuchacze, którzy odbywają praktyki w Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie.

Obecność takich osób jak dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie na studiach podyplomowych nie dziwi. Dyrektor Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń WSB w Dąbrowie Górniczej – dr Marcin Lis podkreśla, że większość programów kształcenia realizowana jest w oparciu o konkretne przypadki biznesowe (case studies), dzięki czemu słuchacze uczą się bezpośredniego zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce i dostają pomocne wskazówki, które wykorzystują w swojej pracy zawodowej.

Urszula Łabocka, pracuje w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie i jest słuchaczką studiów podyplomowych w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie. Po pierwszym semestrze nauki wymienia zalety studiowania. Poznałam bardzo ciekawych wykładowców i spotkałam ludzi, z którymi mogę się wymienić doświadczeniami zawodowymi – mówi Urszula Łabocka. I dodaje – doceniam także wysoki poziom wykładów i umiejętność przekazywania wiedzy w przystępny sposób.

Logopedia, Neurologopedia i Socjoterapia albo Rachunkowość i finanse, Zarządzanie zasobami ludzkimi, Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy. To wszystko i jeszcze więcej można studiować w Cieszynie. Dyrektor Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń – dr Marcin Lis zaznacza, że Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej kładzie duży nacisk na indywidualne podejście do każdego słuchacza studiów, uczestnika szkolenia czy kursu. Uczelnia poprzez bieżące monitorowanie rynku pracy i  konsultacje z organizacjami biznesowymi proponuje praktyczne programy kształcenia, możliwość uzyskania certyfikacji wydawanych przez uznanych partnerów zewnętrznych oraz realizację praktyki zawodowej – dodaje dr Marcin Lis. Taka elastyczność oznacza możliwość uruchamiania dokładnie takich kierunków, na które jest zapotrzebowanie.

Cieszyński Wydział Zamiejscowy świętuje w październiku 5-lecie istnienia. Studia podyplomowe ukończyło nad Olzą już prawie 200 słuchaczy. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej stawia na wysoko wykwalifikowaną  kadrę wykładowców – ekspertów z wieloletnim doświadczeniem praktycznym. Uczelnia organizuje także dodatkowe, bezpłatne szkolenia. Po dwóch, trzech albo czterech semestrach nauki absolwenci otrzymują świadectwa w dwóch językach: polskim i angielskim. Wciąż można dołączyć do grona słuchaczy, którzy lada dzień rozpoczną zajęcia. Kolejna szansa wymiany doświadczeń i opinii z wykładowcami oraz innymi słuchaczami już w styczniu 2014 r.