26.03.2013

V Festiwal Nauki w Cieszynie

Podsumowanie V Festiwalu Nauki w Cieszynie

V Festiwal Nauki został zorganizowany przez Wyższą Szkołę Biznesu w Cieszynie, Urząd Miasta w Cieszynie oraz Starostwo Powiatu Cieszyńskiego.

19.03.2013 odbyła się uroczysta inauguracja. Swoją obecnością rozpoczęcie uświetnili:

• Pan Mieczysław Szczurek  - Burmistrz Miasta Cieszyna
  • Pani Aleksandra Trybuś – posłanka na sejm RP
  • Pan Stanisław Kubicius - Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego
  • Pan Marian Dębiniok - Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego
  • Pani Cecylia Gasz Płońska - Dyrektor Domu Narodowego w Cieszynie
  • Pani Bronisława Grzec – Manowska - Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych
  • Pani Urszula Trznadel - Wicedyrektor Zespołu Szkół Budowlanych
  • Pani Lilianna Zemła - Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych

Wykład inauguracyjny pt. Średniowieczny komputer, czyli budowa i zastosowanie astrolabium oraz innych instrumentów astronawigacyjnych, wygłosił Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie dr inż. Łukasz Wróblewski. W trakcie wykładu odbyły się również zajęcia warsztatowe z zakresu wykorzystania astrolabium.

W tym dniu na uczestników czekało jeszcze kilka atrakcji m.in.  wykład pt. Czy urojone jest realne – rzecz o wzorach Cardano, wygłoszony przez dr. hab. Szymona Wąsowicza oraz Zasady zachowania w fizyce – czy można je ominąć?, wygłoszony przez dr inż. Jerzego Stasza. Na zakończenie odbyły się warsztatowe zajęcia z panem Szymonem Godawą, w trakcie których uczestnicy mieli okazję poznać relaksacyjny wpływ masażu dźwiękiem.

W drugim dniu Festiwalu odbył się wykład pt. W co grają ludzie? Teoria gier w życiu społecznym, polityce i ekonomii, który wygłosił dr Piotr Kulas, następnie uczestnicy Festiwalu poznali rolę marzeń w wyznaczaniu celów oraz otrzymali kilka cennych, motywacyjnych wskazówek. Warsztat Marzenia – Pierwszy Krok do sukcesu przeprowadziła pani Ewa Daczkowska – Klorczyk. Na zakończenie drugiego dnia odbyły się warsztaty Robotyka dla każdego, czyli jak zbudować własnego robota, które przeprowadził Grzegorz Grzęda. W trakcie zajęć uczestnicy mieli możliwość sterowania robotem, który po zaprogramowaniu odpowiednich funkcji,  poruszał się po wyznaczonej trasie, przenosił przedmioty, a nawet reagował na dźwięk.

Trzeciego dnia zajęcia rozpoczęły się filozoficznym wykładem o nieświadomości, który przeprowadził Damian Janus. Kolejne wykłady dotyczyły już zupełnie odmiennej tematyki. Dr Paulina Polko wprowadziła uczestników w tematykę związaną z terroryzmem: Kim są terroryści? Czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć o Al-Kaidzie, ale baliście się zapytać, pani Doktor wyjaśniła czym tak naprawdę jest terroryzm. W dalszych zajęciach uczestnicy przećwiczyli udzielanie pierwszej pomocy. O czynnościach ratujących życie oraz pomocy doraźnej w nagłych przypadkach, w przystępny, czasami nawet żartobliwy sposób opowiadał Grzegorz Słomczyński. Festiwal zakończył się turniejem piłki nożnej, którego po zaciętej rywalizacji, zwycięzcami zostali uczniowie „Osucha”.

W V Festiwalu w Cieszynie uczestniczyli uczniowie:

• Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie
  • Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie
  • Liceum Katolickiego w Cieszynie
  • Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie
  • Zespołu Szkół Budowlanych w Cieszynie
  • Zespołu Szkół Technicznych w Cieszynie
  • Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie
  • Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Cieszynie
  • Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ustroniu
  • Technikum Logistycznego

W trzydniowym Festiwal udział wzięło blisko 500 osób.