11.12.2013

Wydział Zamiejscowy w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej współorganizatorem Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. prof. Jana Szczepańskiego

„Trzeba robić swoje i stwarzać fakty,

stwarzać materialne dokonania,

stwarzać rzeczywistość nie słów, lecz instytucji i dzieł.”

/Profesor Jan Szczepański/

We wtorek 10 grudnia 2013 r. Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie dr inż. Łukasz Wróblewski uczestniczył w spotkaniu organizacyjnym mającym na celu uruchomienie Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. prof. Jana Szczepańskiego. W spotkaniu wzięli udział: Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicjus, Dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji prof. UŚ dr hab. Zenon Gajdzica, prof. dr hab. Daniel Kadłubiec, dr hab. Marek Rembierz, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Danuta Koenig (Urząd Miasta Ustroń), Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Informacji Henryk Pieszka (Starostwo Powiatowe w Cieszynie). Letnia Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych powołana została 11.10.2013 r. podczas połączonej Sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego i Miasta Ustronia - w ten sposób uczczono setną rocznicę urodzin prof. Jana Szczepańskiego.

Profesor Jan Szczepański urodził się 14 września 1913 roku w Ustroniu, zmarł 16 kwietnia 2004 roku w Warszawie. Był jednym z najwybitniejszych polskich socjologów. Ukończył studia na Uniwersytecie Poznańskim, pracował ze studentami w Łodzi, gdzie objął posadę rektora. W latach 1966-1970 pracował jako przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego, przez dwa lata pełnił funkcję dyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. W 1998 roku za wybitne zasługi dla nauki polskiej, działalność publiczną i społeczną został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Powołanie Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych było marzeniem Jana Szczepańskiego. Pragnął, by skupiała ona ludzi mądrych, spolegliwych, myślących o przyszłości i mających najszczersze chęci dla tej przyszłości pracować – podkreślał prof. Daniel Kadłubiec.

Letnia Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych to inicjatywa adresowana przede wszystkim do młodzieży szkół gimnazjalnych oraz średnich. Zastanawiamy się również nad organizacją konferencji naukowych przeznaczonych dla doktorantów oraz młodych pracowników nauki – relacjonuje Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie dr inż. Łukasz Wróblewski.

W organizację Szkoły zaangażowały się zarówno ośrodki naukowe: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Łódzki oraz Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, jak i władze samorządowe: Powiat Cieszyński, Miasto Ustroń oraz Cieszyn. W czasie spotkania omówiono zasady funkcjonowania Szkoły, wyłoniono również Komitet Organizacyjny, w skład którego z ramienia Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej wszedł Dziekan Wydziału dr inż. Łukasz Wróblewski.