Cieszyński wydział zamiejscowy Wyższej Szkoły Biznesu zaprasza na nowy kierunek podyplomowy - "Zarządzanie Małą Firmą". To ciekawa propozycja dla obecnych i przyszłych przedsiębiorców.
Rozmowa z Andrzejem Strykowskim - wykładowcą i autorem projektu studiów "Zarządzanie Małą Firmą".
Znowu zarządzanie! Setki absolwentów kończą podobne kierunki studiów i niczym nie zarządzają. Czy przybędzie nam nowa grupa z dyplomem, ale bez pracy ?
- Nadmiar kierunków studiów związanych z zarządzaniem spowodował ich degradację. Jest to głównie wina programów. Wykłada się wiedzę podręcznikową dotyczącą górnolotnych teorii, które mają odniesienie do dużych przedsiębiorstw, zjawisk globalnych lub występujących w innej rzeczywistości gospodarczej. Miejsc pracy wymagających takiej wiedzy jest niewiele, a szczególnie dla niedoświadczonych absolwentów.
To w czym nowy kierunek będzie inny i lepszy ?
- Ponad 90 proc. przedsiębiorstw w Polsce, to małe firmy i to do nich trafią lub będą je zakładali młodzi ludzie. Zjawiska i problemy w takich firmach zasadniczo różnią się od tego, co oferują tradycyjne i popularne kierunki kształcenia. Pomimo nadmiaru „zarządzania” jako wiedzy, brakuje teorii, dobrych podręczników (poradników) i wykładowców w zakresie najbardziej przydatnym, czyli dotyczącym małych firm. Zakładamy, że w naszym programie będzie inaczej.
A jak chcecie to osiągnąć ?
- Najważniejsi są wykładowcy. Trudno sobie wyobrazić, żeby kierowcę wykształcił instruktor, który sam nigdy nie prowadził samochodu, lecz tylko o tym czytał lub obserwował. Zakładamy, że wykładowcami będą praktycy o określonym dorobku profesjonalnym. Oczywiście, nie wyeliminujemy całkowicie teorii. Będzie to niezbędne minimum umożliwiające zrozumienie złożonych zjawisk i usystematyzowanie wiedzy. Wiedza o małych firmach jest bardzo dynamiczna i zmienia się wraz z przepisami. Wykładowcy muszą prezentować zjawiska bieżące i ich interpretację, a najlepiej zrobią to aktywni praktycy. Program studiów składa się ze starannie wyselekcjonowanych elementów według kryterium ich przydatności w rzeczywistej działalności firmy. W programie zakładamy aktywne formy kształcenia, seminaria, studium przypadku spotkania z liderami, przygotowanie indywidualnego modelu firmy.
Do kogo są adresowane studia podyplomowe ?
- Nabyta wiedza powinna umożliwić potencjalnemu przedsiębiorcy założenie i prowadzenie własnej firmy. Właścicielom już istniejących firm daje możliwość usystematyzowania wiedzy, ponownej analizy poprawności działania, weryfikacji podejmowanych decyzji i przyjmowanych koncepcji. Pracownikom firm umożliwia podwyższenie kompetencji. Absolwent poznaje podstawy teorii zarządzania, elementy prawa w zakresie działania firmy i relacji pracowniczych. Skrót wiedzy o księgowości podatkowej umożliwia prowadzenie podstawowej dokumentacji i optymalizowanie obciążeń podatkowych. Podstawowe elementy marketingu są podstawą do zrozumienia działania rynku i właściwych zachowań, w tym w obszarze najważniejszym dla efektywności i rozwoju. Zajęcia w naszej szkole pozwolą absolwentowi właściwie reagować w typowych sytuacjach występujących w działalności małej firmy.
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: www.wsb.edu.pl/zarzadzanie-mala-firma,new,wc,1891,1892.html,38
Źródło: http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/25342/kierunek-dla-przyszlych-przedsiebiorcow