Studia na specjalności zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy mają charakter interdyscyplinarny. Łączą zagadnienia menedżerskie w zakresie organizacji i zarządzania procesami ze specjalistyczną wiedzą z zakresu BHP. Uzyskiwana wiedza jest unikalną kompozycją wiedzy teoretycznej z praktyką gospodarczą, co pozwala absolwentom natychmiast wykorzystywać zdobyte wiadomości w pracy zawodowej.
Dwuletnie studia uzupełniające magisterskie spełniają wymagania stawiane pracownikom służb BHP w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004 r.
Przepisy kodeksu pracy wymagają zatrudnienia specjalistów BHP z wykształceniem kierunkowym, w każdym zakładzie zatrudniającym powyżej 100 pracowników. (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004 r. (Dz. U. Nr 246, poz. 2468)
W zakresie kształcenia na specjalności duży nacisk kładziony jest na łączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Zajęcia w ramach specjalności prowadzą praktycy, którzy przekazują najnowszą wiedzę i rozwiązania oraz prezentują studia przypadków z jakimi spotkali się w swojej działalności zawodowej.
Absolwenci specjalności Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy mogą pracować jako pracownicy lub menedżerowie służby BHP: inspektorzy, specjaliści ds. bezpieczeństwa pracy, kadra kierownicza wyższego i średniego szczebla w systemie zarządzania bezpieczeństwem i reagowania kryzysowego. Mogą ubiegać się o zatrudnienie: w działach BHP każdego rodzaju przedsiębiorstwa, w urzędach państwowych, w centrach powiadamiania ratunkowego oraz wydziałach zarządzania kryzysowego administracji publicznej, firmach wdrażających zintegrowane systemy zarządzania, Agencjach Ochrony, w zakładach produkujących lub wdrażających środki zwalczania zagrożeń.
Program specjalności Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy uwzględnia niezbędną wiedzę i umiejętności do uzyskania uprawnień Audytora Wewnętrznego Systemu Zarządzania BHP.
Absolwenci specjalności zarządzanie BHP uzyskują kwalifikacje Starszego inspektora BHP a po zdobyciu rocznego doświadczenia Zawodowego specjalisty ds. BHP (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004 r, Dz. U. Nr 246, poz. 2468)