IV Marsz Pamięci - hołd dla więźniów KL Auschwitz-Birkenau

17 stycznia 1945 roku wobec zbliżającej się ofensywy Armii Czerwonej, władze SS rozpoczęły ewakuację więźniów Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz – Birkenau i jego podobozów. Do 21 stycznia w Marszach Śmierci wyprowadzono ok. 56 tys. więźniów.

17 stycznia 2023 r. o godz. 03:00 studenci i pracownicy Akademii WSB wraz z Panem Andrzejem Kacorzykiem - Dyrektorem Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, chcąc oddać cześć ofiarom Marszów Śmierci z 1945 r. oraz zamordowanym w byłym Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady Auschwitz-Birkenau, o godz. 3.00 spod bramy głównej obozu w Birkenau wyruszyli w IV Marsz Pamięci 2023 pokonując dystans ponad 65 km na trasie: Oświęcim-Brzeszcze-Pszczyna-Pawłowice-Jastrzębie Zdrój-Wodzisław Śląski (Dworzec PKP).

Rozpoczynając Marsz oddano cześć ofiarom poprzez złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod Ścianą Śmierci znajdującą się na ternie Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau.
Pierwszym przystankiem na trasie Marszu Pamięci było złożenie kwiatów na Cmentarzu w Brzeszczach, gdzie znajduje się pierwsza zbiorowa mogiła tych, którzy zginęli z wycieńczenia bądź od kul esesmanów podczas ewakuacji obozu przez Niemców. Na tym etapie trasy Pan Andrzej Kacorzyk – Dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przedstawił uczestnikom wydarzenia przebieg zdarzeń historycznych związanych z  Marszami Śmierci. Po kilku godzinnym marszu złożono następnie kwiaty i zapalono symboliczny znicz pod tablicą pamiątkową ofiar Marszu Śmierci przy Stadionie Miejskim w Pszczynie. Kolejny przystanek na trasie stanowiła wizyta w Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, która oprócz przypomnienia tragicznych wydarzeń z końca II Wojny Światowej, stanowiła okazję do wymiany spostrzeżeń na temat bieżących uwarunkowań bezpieczeństwa powszechnego. Na końcowym etapie Marszu Pamięci o godz. 18.00 złożono kwiaty i zapalono znicz wraz z Senator RP - Panią Ewa Gawęda oraz przedstawicielami Rady Miejskiej Wodzisławawia Śląskiego na Cmentarzu przy ul. Ofiar Oświęcimskich oraz pod tablicą pamiątkową na dworcu PKP w Wodzisławiu Śląskim.

Wydarzenie objęte zostało Patronatem Honorowym Prezydenta RP, a także Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Młode pokolenie odbiera czas II wojny światowej jako czas bardzo odległy, jednak żyją jeszcze ludzie, którzy są świadkami nazistowskich zbrodni. Oni niedługo niestety odejdą. Na Naszych barkach spoczywa więc pamięć i szerzenie prawdy. To My, ludzie młodzi odpowiedzialni jesteśmy za to, by nigdy nie doszło do kolejnego piekła na Ziemi. Docierając do punktu finalnego tj. Dworca Kolejowego w Wodzisławiu Śląskim byliśmy bardzo zmęczeni, ale satysfakcja z realizacji zaplanowanej już po raz IV trasy na odcinku Oświęcim - Wodzisław Śląski rekompensuje wszystko. Z całego serca pragnę podziękować JM dr hab. Zdzisławie Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB, Prorektorowi ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem dr. Marcinowi Lisowi, prof. AWSB , a także Zarządowi Samorządu Studentów Akademii WSB za zaufanie i udzielone wsparcie, co pozwoliło na realizację przedsięwzięcia. Już dziś rozpoczynamy planowanie V edycji - Marszu Pamięci 2024 – mówi Wiktoria Kolano, Organizatorka Marszu Pamięci Akademii WSB, Zastępca Dyrektora Akademickiego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, Opiekun Naukowy zrzeszającego studentów z 34 państw świata Międzynarodowego Koła Naukowego Bezpieczeństwa „Save the World”, Zastępca Przewodniczącej Samorządu Studenckiego Akademii WSB”.

Organizatorzy Marszu:

• Akademickie Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście działające w Akademii WSB pod patronatem Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście,
  • Samorząd Studencki Akademii WSB,
  • Międzynarodowe Koło Naukowe Bezpieczeństwa „Save the World”

Publikaje w mediach:

Patronat medialny: czasopismo naukowe Akademii WSB „Security Forum”.