06.07.2022

Muzeum Auschwitz uhonorowało wolontariuszy Akademii WSB w miejscu pamięci

Muzeum Auschwitz uhonorowało nagrodami „Gdyby zabrakło dziesięciu” wolontariuszy i przedstawicieli instytucji wspierających wolontariat w miejscu pamięci. Doroczne nagrody wręczane są w rocznicę powstania muzeum, która przypada w lipcu. Nagrody otrzymali dr hab. Robert Socha, prof. AWSB oraz Wiktoria Kolano.

W tym roku wypadła 75. rocznica powstania Muzeum Auschwitz. Nagrody wręczył jego dyrektor Piotr Cywiński.

Wśród uhonorowanych byli przedstawiciele Akademii WSB:

• dr hab. Robert Socha, prof. AWSB – inicjator współpracy w ramach organizacji praktyk studenckich oraz wolontariatu – opieki nad wystawą „Sport i sportowcy w KL Auschwitz”. Organizator upamiętnień, związanych z ważnymi wydarzeniami z historii KL Auschwitz, przygotowywanych dla studentów WSB.
  • Wiktoria Kolano – koordynatorka współpracy w ramach organizacji praktyk studenckich oraz wolontariatu – opieki nad wystawą „Sport i sportowcy w KL Auschwitz”. Organizator upamiętnień, związanych z ważnymi wydarzeniami z historii obozu Auschwitz, przygotowywanych dla studentów WSB.

Laureaci otrzymali symboliczną pamiątkę – kopię bucików należących do ocalałej z Auschwitz Batszewy Dagan. Przyjaciółka współwięźniarka, chcąc w nieludzkich obozowych warunkach podarować Batszewie prezent, zdobyła materiał i uszyła dla niej maleńkie, niespełna dwucentymetrowe pantofelki. Przez 20 miesięcy Batszewa przechowywała ten przedmiot w obozie, narażając swoje życie. W styczniu 2016 r. była więźniarka ofiarowała je Muzeum Auschwitz.

„Tak, jak buciki ofiarowane Batszewie były prezentem bezinteresownym, tak bezinteresowna jest także obecność i pomoc wolontariuszy. Wolontariat w Muzeum Auschwitz często jest poważnym osobistym wyzwaniem. Zdarza się, że dopiero na miejscu nasi wolontariusze zaczynają rozumieć, że ich obecność tutaj to nie tylko szansa na zdobycie różnych praktycznych umiejętności, ale przede wszystkim to dbałość o zachowanie pamięci wszystkich ofiar obozu. Im ta świadomość jest większa, tym mocniej historia tego miejsca zostaje w pamięci” – powiedziała Katarzyna Marcak, szefowa biura wolontariatu w należącym do muzeum Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

„Zrozumienie przeszłości bezpieczeństwem Naszej przyszłości. To motto naszych wspólnych działań w ramach Akademickiego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Międzynarodowego Koła Naukowego Bezpieczeństwa Akademii WSB. Wyróżnienie to dla mnie ogromny zaszczyt, a przede wszystkim motywator do dalszych działań na rzecz kultywowania pamięci historycznej, gdyż bez jej zrozumienia nie będzie bezpiecznego jutra. Na wyróżnienie składa się przede wszystkim bezinteresowna aktywność członków zarówno Akademickiego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, jak i Międzynarodowego Koła Naukowego Bezpieczeństwa Akademii WSB, którym bardzo dziękuję za pomoc i zaangażowanie” – powiedział dr hab. Robert Socha, prof. AWSB.

Nagroda dyrektora Muzeum Auschwitz „Gdyby zabrakło dziesięciu” jest przyznawana z okazji rocznicy utworzenia placówki w 1947 r. Stało się to wówczas 2 lipca. Otrzymują ją wyróżniający się swoją pracą wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.