16.10.2019

III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wielozmysłowy Świat Dziecka – obserwuj, wspieraj – nie wyręczaj”

Jak wspomagać rozwój dziecka poprzez metody arteterapii? Jak radzić sobie z problemami logopedycznymi u dzieci? Jak wygląda świat oczami dziecka z autyzmem? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań uzyskali uczestnicy III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Wielozmysłowy Świat Dziecka – obserwuj, wspieraj – nie wyręczaj”, która odbyła się 20 września 2019 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu.

Celem Konferencji było umożliwienie wieloaspektowego spojrzenia na rozwój dzieci i wymianę praktyk w zakresie możliwości jego wspierania. W czasie spotkania swoje poglądy i doświadczenia mogli wymieniać ze sobą terapeuci, nauczyciele, fizjoterapeuci, psychologowie i pedagodzy.

Konferencja została objęta patronatem honorowym JM Rektor dr Zdzisławy Dacko- Pikiewicz. prof. AWSB, Starosty Olkuskiego – Bogumiła Sobczyka oraz Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz – Romana Piaśnika.

W ramach Konferencji odbyło się kilkanaście paneli:

• „Routine based model: nauczanie incydentalne oraz wsparcie rodziny jako model sukcesu terapeutycznego”
  • „Wspomaganie rozwoju dziecka przy użyciu treningu umiejętności społecznych i arteterapii”
  • "Wady wymowy i problemy logopedyczne u dzieci"
  • "Postawy rodzicielskie"
  • "Nastolatek ze spektrum autyzmu w szkole ponadpodstawowej. Od orzeczenia po egzamin maturalny"
  • "Pozwól mi, a pokażę ci, że umiem"
  • „Uważność - flow - rozwój w terapii tańcem"
  • "Dziecko z autyzmem: mity, symptomy, wspomaganie – z perspektywy rodzica"

Organizatorami wydarzenia byli: Wydział Zamiejscowy Akademii WSB w Olkuszu oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Wesołe Słoneczka” z oddziałami integracyjnymi w Katowicach.

Patronat medialny sprawowali: Przegląd Olkuski oraz Kurier Olkuski.