Prof. dr hab. Wiesław Banyś odebrał doktorat honoris causa Akademii WSB

28 maja 2018 r. tytuł doktora honoris causa Akademii WSB odebrał prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, profesor nauk humanistycznych, filolog, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 2008-2016, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w latach 2012-2016, członek zarządu European University Association, wiceprzewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prezes zarządu Stowarzyszenia Pro-Silesia Biznes-Nauka-Samorząd, od wielu lat jest zaangażowany w prace na rzecz rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego, zarówno w Polsce, jak i w Europie, osoba reprezentująca najlepsze europejskie tradycje uniwersyteckie.

Senat Akademii WSB, Uchwałą z dnia 17 kwietnia 2018 r., podjął decyzję o nadaniu tytułu doktora honoris causa prof. zw. dr. hab. Wiesławowi Banysiowi jako wybitnemu uczonemu o światowym autorytecie w zakresie językoznawstwa, doświadczonemu i cenionemu dydaktykowi, znakomitemu organizatorowi zaangażowanemu bezwarunkowo w budowanie jakości i rozwój kształcenia akademickiego oraz nauki w wymiarze międzynarodowym, orędownikowi tak koniecznej w obszarze szkolnictwa wyższego różnorodności. Decyzję podjęto w uznaniu wielkiego wkładu prof. Wiesława Banysia w integrację środowiska naukowego w Polsce, działania na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego, nauki i kultury oraz promowania polskich osiągnięć za granicą.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili licznie przybyli rektorzy uczelni wyższych, przedstawiciele największych ośrodków akademickich, m.in. Przewodniczący KRASP prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej, rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Opolskiej, Politechniki Wrocławskiej, Akademii Sztuk Pięknych i in., przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, przedstawiciele władz regionu.

– Nadając najwyższą godność akademicką – tytuł doktora honoris causa panu prof. Wiesławowi Banysiowi społeczność Akademii WSB pragnie wyrazić swoje najwyższe uznanie dla dostojnego Doktora, osobowości przyczyniającej się do kształtowania otaczającej nas rzeczywistości w sposób niezaprzeczalny – podkreśliła JM Rektor Akademii WSB prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz.

- Prof. Banyś to człowiek o imponującej biografii, człowiek twórczy, człowiek czynu, świetny organizator i lider wielu ważnych dla polskiej nauki instytucji, także w „złotym trójkącie” współpracy: nauka – biznes – samorządy. To zaszczyt dla Akademii WSB, że pierwszy w jej historii tytuł doktora honoris causa przyjmuje osoba reprezentująca najlepsze europejskie tradycje uniwersyteckie. Taka uroczystość ma również po raz pierwszy miejsce w historii ponad 100-letniej Dąbrowy Górniczej, gdzie nasza uczelnia odnowiła tradycje akademickie – zaznaczyła JM Rektor Akademii WSB.

W trakcie uroczystości laudację wygłosił prof. zw. dr hab. med. Wojciech Nowak, JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego- Całokształt osiągnięć naukowych, dydaktycznych i organizacyjnych prof. Wiesława Banysia świadczy o tym, że jest to badacz znamienity, który potrafił w pełni wykorzystać swoje kompetencje badawcze i umiejętności organizacyjne dla dobra uczelni i nauki polskiej. Zasługi prof. Banysia dla spraw polskiego szkolnictwa wyższego, również na arenie europejskiej, a nawet światowej, są niepodważalne - powiedział prof. Nowak.

– Czuję się bardzo doceniony i wyróżniony, otrzymując w Dąbrowie Górniczej tytuł doktora honoris causa. Wszyscy bardzo ciężko pracujemy, by szkolnictwo wyższe i nauka rozwijały się w Polsce jak najlepiej. To jest nasza praca, chcemy działać na rzecz większej jakości, słyszalności i skuteczności polskiego środowiska naukowego. Jeszcze raz bardzo dziękuję dąbrowskiej Akademii WSB za to zaszczytne wyróżnienie – zaznaczył prof. Wiesław Banyś.

– Chcę pogratulować pani rektor Akademii WSB tego wyboru. Prof. Wiesław Banyś z punktu widzenia całego szkolnictwa wyższego jest osobą wybitną. Od kilkunastu lat w mniejszym lub większym stopniu ma ogromny wpływ na to co działo się i dzieje się w środowisku akademickim. Jego wpływ wynika nie tylko z wiedzy i umiejętności, bo to oczywiste, ale przede wszystkim z osobowości. Nikt nie miał wątpliwości, że to on właśnie powinien objąć stery Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, a potem Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich po poprzednikach  – gratulował prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, JM Rektor Politechniki Warszawskiej.

Gratulacje w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy złożył prof. Bolesław Pochopień, członek Narodowej Rady Rozwoju. W imieniu Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina laudację okolicznościową wygłosił senator Tadeusz Kopeć. Gratulacje złożył również JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, macierzystej uczelni prof. Wiesława Banysia, prof. Andrzej Kowalczyk.

Prof. Wiesław Banyś podczas uroczystości wygłosił wykład pt. "Po co nam Uniwersytety?". Galę uświetniły koncerty w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Śląskiego "Harmonia" oraz Kuby Badacha.

/mpm, 28.05.2018/

Relacja wideo z wydarzenia: