27.09.2024

Akademia WSB zawarła porozumienie z OREW PSONI w Żorach

Akademia WSB oficjalnie zawarła porozumienie o współpracy z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym (OREW) w Żorach Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). 27 września 2024 roku podpisy na umowie złożyły dr Edyta Nowak-Żółty Dziekan Akademii WSB Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie i Izabela Bester - Przewodnicząca Zarządu Koła PSONI w Żorach, Członkini Zarządu Głównego PSONI w Warszawie.

Zawarte porozumienie to ważny krok w rozwoju zarówno Akademii, jak i OREW, otwierający nowe możliwości dla studentów, wykładowców oraz specjalistów zaangażowanych w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, szczególnie dla studentów kierunku Psychologia w Cieszynie.

„Porozumienie stwarza szerokie pole do współpracy na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim nasi studenci zyskają nieocenioną okazję do odbywania praktyk pod okiem doświadczonych specjalistów pracujących w OREW. Dzięki temu będą mieli możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności praktycznych w bezpośrednim kontakcie z osobami z niepełnosprawnościami, co jest niezwykle cenne z punktu widzenia ich przyszłej kariery zawodowej. Bezpośrednia współpraca z osobami, które potrzebują wsparcia, nie tylko rozwija kompetencje zawodowe, ale także kształtuje empatię, zrozumienie i odpowiedzialność – cechy kluczowe dla osób pracujących w szeroko rozumianej opiece społecznej i edukacji.” – podkreśla dr Edyta Nowak-Żółty

Nie tylko praktyki dla przyszłych psychologów

Oprócz możliwości praktyk, planowane są także wspólne projekty naukowe oraz organizacja konferencji i wydarzeń o charakterze edukacyjnym. Tego typu inicjatywy pozwolą na wymianę wiedzy i doświadczeń między naszym środowiskiem akademickim a praktykami pracującymi na co dzień z osobami z niepełnosprawnościami. Jest to szansa na pogłębianie badań nad nowoczesnymi metodami wsparcia, rehabilitacji oraz edukacji osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, co może przełożyć się na jeszcze lepsze standardy opieki i pomocy oferowanej w przyszłości.

Akademia WSB otwarta na współprace

Porozumienie jest dowodem na zaangażowanie Akademii WSB w rozwój współpracy z instytucjami społecznymi, a także na naszą troskę o tworzenie przestrzeni do zdobywania praktycznego doświadczenia przez naszych studentów. Wspólnie z OREW PSONI dążymy do budowania świata bardziej otwartego i wrażliwego na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, a także do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, które mogą realnie wpłynąć na poprawę ich jakości życia.