21.02.2017

Bezpieczeństwo narodowe – nowy kierunek studiów w Cieszynie

Począwszy od semestru letniego roku akademickiego 2016/17 Wyższa Szkoła Biznesu w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie rozpoczyna kształcenie studentów na nowym kierunku - Bezpieczeństwo Narodowe.

Nowy kierunek - Bezpieczeństwo Narodowe

Nowy kierunek studiów skierowany jest do osób, które pracują lub wiążą swoją przyszłość ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Program studiów obejmuje zakres wiedzy oraz umiejętności zgodnie z zapotrzebowaniem Sił Zbrojnych, Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, agencji ochrony, zespołów zarządzania kryzysowego jednostek samorządu terytorialnego, struktur bezpieczeństwa organizacji i przedsiębiorstw.

Specjalności do wyboru

Cieszyński Wydział Zamiejscowy Wyższej Szkoły Biznesu oferuje 3-letnie studia licencjackie na jednej z trzech specjalności:

Organizacja i funkcjonowanie służb publicznych

Program specjalności organizacja i funkcjonowanie służb publicznych jest specjalnie dostosowany do wymagań i priorytetów Policji. Studia kierowane w głównej mierze do funkcjonariuszy będących w kompetencji Ministra Spraw Wewnętrznych (Policja, Straż Graniczna, Biuro Ochrony Rządu), a także do instytucji pozarządowych zajmujących się problematyką bezpieczeństwa (Straż Miejska, Straż Leśna, Państwowa Straż Rybacka, agencje zajmujące się ochroną osób i mienia) oraz kandydatów do pracy w wymienionych formacjach.

Więcej o specjalności

Służby graniczne w bezpieczeństwie państwa

Program studiów ułożony we współpracy ze Strażą Graniczną gwarantuje wysoki poziom merytoryczny oraz pozwala studentom na zdobycie zarówno szczegółowej wiedzy z zakresu przepisów prawnych jak i poznania praktycznych aspektów jej wykorzystania. Dynamicznie rozwijająca się sytuacja międzynarodowa, w tym kryzys imigracyjny i wzrastające zagrożenie terrorystyczne pozwalają przewidywać, że specjaliści z zakresu ochrony granic Polski i UE, kontroli granicznej oraz zapewnienia bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej będą w najbliższych latach niezwykle cenni i poszukiwani na rynku pracy.

Więcej o specjalności

Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych

Specjalizacja dedykowana tym wszystkim zainteresowanym problematyką zarządzania kryzysowego, którzy rozważają pracę zarówno w administracji publicznej czy podmiotach niepublicznych, jak i w formacjach mundurowych, gdzie specyfika reagowania kryzysowego styka się regułami dowodzenia charakterystycznymi dla Policji czy wojska. Pogłębiony, uwzględniający powyższe rozróżnienie program studiów przygotowuje absolwentów do pracy praktycznie we wszystkich obszarach bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.

Więcej informacji

Jak zapewnia prof. dr hab. Marek Walancik - Prorektor ds. Nauki Wyższej Szkoły Biznesu - uruchomienie nowego kierunku – Bezpieczeństwo narodowe w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie nie jest wyborem przypadkowym.

„Szczególna lokalizacja Cieszyna - w kontekście zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa mieszkańców regionu przygranicznego, turystów, inwestorów gospodarczych - determinuje konieczność kompleksowego przygotowania służb mundurowych, przedstawicieli administracji publicznej, mieszańców regionu oraz  innych  podmiotów działających na rzecz bezpieczeństwa  do profesjonalnego wypełnienia swoich  zadań."

Podczas rekrutacji zimowej na studia zapraszamy na studia osoby zainteresowane studiami niestacjonarnymi odbywającymi się w soboty i niedziele. Osoby, które są zainteresowane studiami dziennymi (stacjonarnymi) będą miały możliwość podjęcia studiów już od października 2017 roku.