11.06.2013

Dzieci odebrały dyplomy CUD-u

W sobotę (08.06) studenci Cieszyńskiego Uniwersytetu Dzieci odebrali z rąk Burmistrza Cieszyna Mieczysława Szczurka oraz Dziekana Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej dr inż. Łukasza Wróblewskiego dyplomy zakończenia kolejnego roku nauki.

Uroczystość odbyła się w Domu Narodowym w Cieszynie. Wśród zaproszonych gości znalazł się obok Burmistrza Mieczysława Szczurka również Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicius oraz dyrektorzy szkół, z których uczniowie brali udział

w Cieszyńskim Uniwersytecie Dzieci.

Dzieci wraz z rodzicami wysłuchały wykładu sekretarza Urzędu Miejskiego w Cieszynie p. Stanisława KaweckiegoSkąd się wzięli górale w Beskidach?". O stroju góralskim opowiedziała gwarą p. Łucja Dusek-Francuz, która w spotkaniu uczestniczyła razem z mężem Adrianem i półroczną córką Zosią.  Górale częstowali uczestników tradycyjnymi serkami.

Po wykładzie dzieci odebrały dyplomy ukończenia pierwszego i drugiego roku nauki w Cieszyńskim Uniwersytecie Dzieci.

CUD realizowany jest od dwóch lat pod honorowym patronatem Burmistrza Cieszyna. Inicjatywa adresowana jest do dzieci między 6 a 12 rokiem życia, które szukają odpowiedzi na najbardziej skomplikowane pytania. Wykłady odbywają się raz w miesiącu w sobotę, a prowadzą je wybitni naukowcy i praktycy z całej Polski.

Od nowego roku planuje się realizację cyklu dodatkowych wykładów dla rodziców z zakresu pedagogiki i psychologii, które będą odbywały się jednocześnie ze spotkaniem dla dzieci. Ponadto ruszy również dodatkowy cykl warsztatów naukowych dla małych grup

(np. mikroskopowych, artystycznych czy o fraktalach).

W nowym roku szkolnym 2013/2014 Wydział Zamiejscowy w Cieszynie planuje rozpocząć Akademię Młodego Wykładowcy. Najbardziej zafascynowani nauką studenci CUD-u będą mieli możliwość wygłoszenia prawdziwego naukowego wykładu z wybranej przez siebie tematyki.  Zorganizowana zostanie również Konferencja Dzieci i Młodzieży, podczas której ramię w ramię wykłady poprowadzą uznani, dorośli naukowcy i uczniowie szkół podstawowych.

Zapisy do Cieszyńskiego Uniwersytetu Dziecięcego na nowy rok akademicki już ruszyły. Roczna opłata za udział w projekcie wynosi 100 zł. W przypadku rodzeństwa drugie i kolejne dziecko płaci 50 zł za udział w zajęciach. Wystarczy wypełnić formularz i wraz z dowodem wpłaty dostarczyć do Wydziału Zamejscowego w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu (ul. Frysztacka 44).

Szczegóły KLIKNIJ TUTAJ

Przygotowała: Hanna Blokesz-Bacza