Dzień Bezpieczeństwa Narodowego w Cieszynie - 19.12.2023

Akademia WSB Wydział Zamiejscowy w Cieszynie zorganizowała 19 grudnia 2023 „Dzień Bezpieczeństwa Narodowego”. W wydarzeniu skierowanym do uczniów szkół średnich udział wzięli przedstawiciele aż siedmiu placówek z południowej części województwa śląskiego. W trakcie wydarzenia uczniowie mogli z bliska poznać specyfikę pracy służb mundurowych: Wojska, Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej.

Szkolenia

Uczniowie mogli uczestniczyć w cyklu praktycznych szkoleń przygotowanych specjalnie na „Dzień Bezpieczeństwa Narodowego”

• Służba więzienna - Zakład Karny w Cieszynie: Środki przymusu i ochrony osobistej oraz charakterystyka pracy penitencjarnej.
  • Policja - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej dr Dariusz Szydłowski - Warsztat kryminalistyczny. Laboratorium kryminalistyczne Akademii WSB.
  • Straż Graniczna - płk SG w st. spocz. dr Dariusz Trojszczak - Działalność służb mundurowych w zarządzaniu kryzysowym.
  • Policja - Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie: Charakterystyka pracy funkcjonariuszy policji - warsztat praktyczny.
  • Wojsko Polskie - Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bielsku-Białej: Wojsko - droga od cywila do żołnierza.
  • Wojsko Polskie - Wojska Obrony Terytorialnej 133 Batalion Lekkiej Piechoty w Cieszynie - Prezentacja broni, sprzętu i umiejętności.
  • Policja - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej: Pokaz umiejętności psów tropiących.

Służby mundurowe uczestniczące w wydarzeniu

• Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie
  • Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej
  • Wojska Obrony Terytorialnej - 133 Batalion Lekkiej Piechoty w Cieszynie
  • Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bielsku-Białej
  • Zakład Karny w Cieszynie
  • Straż Graniczną reprezentował płk SG w st. spocz. dr Dariusz Trojszczak – wykładowca Akademii WSB

Szkoły uczestniczące w „Dniu Bezpieczeństwa Narodowego”

• Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie
  • Szkoła Organizacji i Zarządzania w Cieszynie
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie
  • Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie
  • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie
  • Zespół Szkół w Cieszynie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach
  • Zespół Szkół w Kętach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach

Akademia WSB - specjaliści od bezpieczeństwa

Akademia WSB jest uczelnią od lat ściśle związaną z tematyką bezpieczeństwa i nauk o bezpieczeństwie posiadając w tym obszarze najwyższe uprawnienia akademickie do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego.

Działające w ramach Uczelni Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych jest unikalną w skali kraju jednostką realizującą kompleksowy program edukacyjny dla kandydatów do pracy w służbach mundurowych, takich jak: Wojsko Polskie, Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna, Służba Celna, Służba Więzienna, Straż Miejska.