21.03.2014

Fernando Jones - bluesman z Chicago z wizytą w Cieszynie

W piątek 21 marca Wydział Zamiejscowy w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej odwiedzi Pan prof. Fernando Jones, twórca Blues Kids Camp. Zapraszamy studentów i wielbicieli bluesa do Auli 105/106 od godz. 10.00.

Zapraszamy na wykład „African-American Culture, its past and present".

Artysta przebywa w Polsce na zaproszenie Europejskiego Centrum Akademickich Badań nad Bluesem, które powołano w grudniu 2013 r. przy Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Na warsztatach i spotkaniach klubowych  muzykowi  towarzyszył będzie dr Jerzy Kossek, amerykanista, Fulbright Scholar, wykładowca akademicki, dyrektor Europejskiego Centrum Akademickich Badań nad Bluesem przy WSB, propagator bluesa, organizator Tygla Kulturowego i Kawiarenki Poetyckiej na Festiwalu Rawa Blues Festival.

Fernando Jones urodził się w Chicago. Jego rodzice migrowali z Delty Mississppi, kolebki bluesa i zamieszkali w „czarnej” dzielnicy miasta Chicago - Bronzeville. Stamtąd Fernando zaczerpnął artystyczne zamiłowanie do muzyki i sztuki, obcując na co dzień  z legendami bluesa i jazzu, takimi jak Willy Dixon, Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Duke Ellington, Nat King Cole czy Dizzy Gillespie, którzy właśnie z Bronzeville uczynili dzielnicę artystyczną. Jako swoich mentorów wymienia Juniora Wellsa , Willi Dixona, Lefty Dizz'iego, Eddie Show'a. Fernando Jones nagrał pięć płyt studyjnych, a ostatnia nosi tytuł "Telematic Nomad". Wśród wielu nagród jakie otrzyma,ł najbardziej ceni sobie bluesowego Oskara od Blues Fundation z Memphis - nagrodę Keeping the Blues Alive 2007 (w kategorii edukator bluesowy). Fernando Jones jest wykładowcą na Columbia College of Arts w Chicago, gdzie prowadzi także Blues Ensemble.