18.12.2018

Jubileusz 10-lecia Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie połączony z uroczystą Inauguracją Instytutu Studiów nad Współpracą Terytorialną i Międzyorganizacyjną [WIDEO]

30 listopada 2018 w historycznej sali balowej „Hotelu pod Brunatnym Jeleniem” odbył się Jubileusz 10-lecia Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie Akademii WSB połączony z uroczystą Inauguracją Instytutu Studiów nad Współpracą Terytorialną i Międzyorganizacyjną Akademii WSB w Cieszynie z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dra Jarosława Gowina.

Wydarzenie stanowiło inaugurację projektu „Międzynarodowy program badań nad współpracą terytorialną i międzyorganizacyjną” realizowanego pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dra Jarosława Gowina.

Podczas gali Akademia WSB uhonorowała Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dra Jarosława Gowina nagrodą Edukatora.  Ideą przewodnią nagrody „Edukator” jest promocja działań zmierzających do wspierania polskiej edukacji. Nagrody w ramach konkursu „Edukator Roku" są przyznawane od roku 2000.

Podczas uroczystości nastąpiło podpisanie tablicy inaugurującej działalność Instytutu Studiów nad Współpracą Terytorialną i Międzyorganizacyjną Akademii WSB, którego dokonali JM Rektor Akademii WSB prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Jarosław Gowin oraz Senator RP Tadeusz Kopeć.

Ważnym punktem uroczystości było podpisanie listów intencyjnych o współpracy Instytutu Studiów  nad Współpracą Terytorialną i Międzyorganizacyjną Akademii WSB w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie z  dwoma strategicznymi partnerami naukowymi: Komisją ds. Stosunków Polsko-Czeskich i Polsko-Słowackich, działającą przy katowickim oddziale Polskiej Akademii Nauk oraz Siecią EuroInstytutu Polsko-Czesko-Słowackiego z siedzibą w Cieszynie. W imieniu Komisji ds. Stosunków Polsko-Czeskich i Polsko-Słowackich działającej przy katowickim oddziale Polskiej Akademii Nauk podpis pod intencyjnym złożył Pana prof. dr hab. Wojciech Świątkiewicz, Przewodniczący Komisji. W imieniu sieci EuroInstytutu Polsko-Czesko-Słowackiego z siedzibą w Cieszynie, w imieniu którego działa Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza“ podpisy pod  listem intencyjnym złożyli Pan Janusz Pierzyna – Wójt Jasienicy, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia i Bogdan Kasperek – Dyrektor Biura Stowarzyszenia, Przewodniczący Rady Programowej EuroInstytutu PL-CZ-SK. W imieniu Akademii WSB podpisy pod listami intencyjnymi złożyła dr Joanna Kurowska-Pysz, Dyrektor Instytutu Studiów  nad Współpracą Terytorialną i Międzyorganizacyjną Akademii WSB w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie.

10-lecia Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie było znakomitą okazją do podziękowania partnerom i przyjaciołom Wydziału, dzięki którym tak dynamiczny rozwój Akademii WSB w Cieszynie nie byłby możliwy. Jubileuszowe złote medale z rąk Rektora Akademii WSB otrzymało blisko 30 osób:

• Lucyna  Bałandziuk Prezes Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Cieszynie
  • Iwona   Bebek Dyrektor Zespołu Szkół  im Wł. Szybińskiego w Cieszynie w której imieniu nagrodę odebrał kierownik ds. administracyjno-gospodarczych.
  • Józef Furczyk     Wieloletni gospodarz budynku Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie
  • Czesław Gluza   Starosta Powiatu Cieszyńskiego2008-2011, Poseł na Sejm RP VI i VII kadencji
  • Damian Hernik Prezes Energetyki Cieszyńskiej
  • Bohumil Horak Profesor Vysokiej Szkoły Bańskiej, Universytetu Technicznego w Ostravie