„Państwo Środka od środka” spotkanie z Janem Chmielowskim

14 grudnia 2018 w Klubie Studenckim F44 Akademii WSB w Cieszynie odbyła się prelekcja pt. „Państwo Środka od środka” Jana Chmielowskiego, studenta 3 roku Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a także stypendysty rządu chińskiego na Shanghai International Studies University. W spotkaniu wzięli udział studenci 3 semestru 2 roku Bezpieczeństwa Narodowego oraz Studiów Menedżerskich AWSB w Cieszynie oraz mgr Joanna Lazar-Chmielowska.

Prelegent najpierw krótko zaprezentował zebranym historię sukcesu gospodarczego Chin i gdzie leży źródło chińskiego potencjału ekonomicznego, potem przekonywał, czego Polacy mogliby uczyć się od Chińczyków oraz jak nawiązać współpracę z Chinami. Nie zabrakło również krótkiej nauki wymowy chińskiej oraz omówienia ciekawostek, np. czy Chińczycy jedzą psy. Potem Jan Chmielowski odpowiadał na pytania studentów, które dotyczyły, np. kultury Chin, czy dzieci zmuszane są do pracy w tym kraju, jakości dróg oraz samego języka chińskiego.

To spotkanie było okazją, aby dowiedzieć się czegoś nowego o mieszkańcach kraju, którzy jeszcze niedawno cierpieli głód, a dziś posiadają luksusowe samochody, zakładają międzynarodowe przedsiębiorstwa i podróżują po całym świecie. Było również okazją, aby uzmysłowić sobie, jak ważna jest nauka języków obcych we współczesnym świecie.