10.12.2013

Piękna matematyka - wykład dla studentów CUD

W sobotę (7 grudnia) młodzi studenci poznawali tajemnice matematyki. Okazało się, że to czego dzieci często nie lubią może być piękne. Dr inż. Andrzej Katunin przygotował wykład "Odnaleźć piękno w matematyce - geometria fraktalna".

Istnieje stereotyp, że matematyka jest nauką niezwykle nudną i nic nie może zaoferować poza kilometrami wzorów. Nic bardziej mylnego! Czym są fraktale? Jeszcze 100 lat temu uważano je za dziwolągi i odsuwano na sam koniec tworów matematycznych. Dziś są używane w wielu dziedzinach nauki i inżynierii, a ponadto... zachwycają swym pięknem nie tylko inżynierów.

Po wykładzie odbyły się pierwsze warsztaty dla studentów Cieszyńskiego Uniwersytetu Dzieci. Podczas tych warsztatów studenci CUD przekonali się, że fraktale - te skomplikowane wzory - potrafią tworzyć zadziwiające kształty.Dzieci dowiedziały się co to są fraktale i odkryły, że są one wokół nas, na każdym kroku. I dzięki temu już nigdy nie będą patrzeć na otaczający świat tak jak wcześniej, wszędzie widą teraz fraktale!

Podczas warsztatów zorganizowany został także konkurs na najładniejszy Dywan Sierpińskiego (to oczywiście fraktal).

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.