25.09.2013

Płk Gwidon Langer patronem Zespołu Szkół Technicznych w Cieszynie

Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie, szkoła zaprzyjaźniona z naszą uczelnią, ma swój sztandar. Odebrała go dyrektor Bożena Cholewa podczas uroczystości nadania imienia płk Gwidona Langera. W wydarzeniu uczestniczył Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie dr inż. Łukasz Wróblewski.

Studenci za miesiąc, uczniowie – już w poniedziałek. Rozpoczął się nowy rok szkolny - dla szkoły z ulicy Frysztackiej inauguracja połączona była z uroczystością nadania jej imienia.

Dla zaprzyjaźnionej z naszą uczelnią szkoły 2 września 2013 r. był wyjątkowy. Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie ma już oficjalnie swojego patrona i sztandar. Dyrektor szkoły Bożena Cholewa podkreślała zasługi pułkownika. Może być wzorem do naśladowania, autorytetem i bohaterem dla młodzieży - mówiła odbierając z rąk ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego sztandar.

Polscy kryptolodzy pracując pod okiem płk. Gwidona Langera złamali klucz kodowania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, co w znaczący sposób wpłynęło na losy II wojny światowej.  Minister Ciechanowski zaznaczył, że cieszyńska szkoła jest jedyną w Polsce, która nosi imię płk. Langera. To kolejny krok w upowszechnianiu wiedzy o pułkowniku – dodał minister. Natomiast obecny na uroczystości starosta powiatu cieszyńskiego – Jerzy Nogowczyk wyraził nadzieję, że młodzi ludzie będą szukali w patronie szkoły wsparcia, natchnienia i przykładu.

Do życzeń dołączył się także dr inż. Łukasz Wróblewski.