Porozumienie z Zakładem Karnym w Cieszynie

Akademia WSB zawarła porozumienie z Zakładam Karnym w Cieszynie, tym samym długoletnia współpraca między instytucjami nabrała formalnego charakteru. Porozumienie parafowali dyrektor Zakładu Karnego w Cieszynie ppłk Krzysztof Sojka oraz prodziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie dr Edyta Nowak-Żółty. Porozumienie zawarto w Cieszynie 3 października 2022 r.

Porozumienie ma na celu usprawnienie współpracy w realizacji zajęć praktycznych objętych programem z zakresu nauk o bezpieczeństwie narodowym, nauk społecznych i prawnych.
Dzięki porozumieniu studenci lepiej poznają specyfikę pracy Służby Więziennej. Cieszyńscy studenci Akademii WSB będą mogli w Zakładzie Karnym odbywać praktyki studenckie.

Zakład Karny w Cieszynie

Zakład Karny w Cieszynie jest jednostką typu zamkniętego. Przeznaczony jest dla recydywistów penitencjarnych, posiada również oddział dla tymczasowo aresztowanych, pozostających w dyspozycji: Sądu Rejonowego w Cieszynie, Prokuratury Rejonowej w Cieszynie, Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju, Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu Zdroju. Pojemność jednostki wynosi 402 miejsca. W skład jednostki wchodzi także Oddział Zewnętrzny w Bielsku Białej.

Jednostka polożona jest w centrum miasta przy ulicy Boleslawa Chrobrego 2 w bezpośrednim sąsiedztwie Sądu Rejonowego.
Od dnia 01 kwietnia 2018 r. w wyniku reorganizacji jednostek Służby Więziennej, Areszt Śledczy w Bielsku Białej został przekształcony w Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego w Cieszynie. Pojemność Oddziału Zewnętrznego wynosi 252 miejsc.

Akademia WSB

Akademia WSB w Cieszynie realizuje kształcenie na studiach pierwszego stopnia, drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich w pięciu wydziałach. Ponadto, oferuje naukę na studiach podyplomowych oraz w ramach szkoły doktorskiej i seminariów doktorskich – w tym z zakresu nauk o bezpieczeństwie.  Działające w jej ramach Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych jest unikalną w skali kraju jednostką realizującą kompleksowy program edukacyjny dla kandydatów do pracy w służbach mundurowych, takich jak: Służba więzienna, Wojsko Polskie, Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna, Służba Celna, Straż Miejska.