24.03.2014

Przedsiębiorczy Informatyk w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie

22 marca 2014 r. gościem Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie był mgr inż. Tomasz Borowski. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Nowoczesny inżynier – studia na kierunku informatyka w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej".

Wykład został przygotowany dla studentów Informatyki, którzy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu najnowszych technologii wykorzystywanych do produkcja aplikacji internetowych.

O potencjale tego segmentu IT świadczy sukces minigierki o intrygującej nazwie „The Flappy bird", która przyniosła jej twórcy zarobki rzędu 50 tys. $ dziennie. Zainteresowanie grą przerosło oczekiwania młodego developera do tego stopnia, że zdecydował się usunąć grę z rynku. Podsumowaniem historii niech będzie informacja, że po usunięciu możliwości pobierania aplikacji z Internetu, na eBayu pojawiła się aukcja iPhone'a 5S z zainstalowaną grą. Cena wywoławcza wyniosła 90 tysięcy dolarów! Tak spektakularne osiągnięcia wymagają jednak szerokiej wiedzy informatycznej oraz znajomości języków programowania.

Nawet w Polskich warunkach informatycy są najlepiej zarabiającymi pracownikami. Raporty zatrudnienia również nie pozostawiają żadnych wątpliwości – tylko w sektorze IT występuje nadwyżka ofert pracy nad ilością specjalistów mogących je objąć. Dodatkowo niski poziom stresu, to jedna z głównych zalet wskazywanych przez Informatyków.

Spotkanie z mgr. inż. Tomaszem Borowskim cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród studentów Informatyki.

Tomasz Borowski zajmuje się produkcją aplikacji internetowych od 2007 r. Jest absolwentem Bielskiej Wyższej Szkoły im. Józefa Tyszkiewicza, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na University of Pennsylvania ukończył kurs dotyczący Grywalizacji. Już w trakcie studiów inżynierskich zaczął tworzyć dynamiczne strony internetowe oparte o własny system CMS. Praktyczne wykorzystywanie zdobywanej wiedzy pomogło mu rozpocząć pracę w Selleo, jednej z największych firm specjalizujących się w technologii Ruby on Rails w Polsce. Od 2010 r. przeszedł ścieżkę od poziomu Junior Developera, by aktualnie być Lead Developerem na kilku projektach. Tomasz Borowski chętnie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem, które obejmuje również bycie prelegentem na międzynarodowych konferencjach poświęconych technikom zwinnym (Agile) w produkcji oprogramowania.