10.09.2024

Spotkanie Prezydenta Miasta Żory z Dziekan dr Edytą Nowak-Żółty: Nowe Perspektywy dla uczniów i nauczycieli dzięki programowi Otwartej Akademii Nauk

10 września 2024 roku, dr Edyta Nowak-Żółty, Dziekan Akademii WSB w Cieszynie, oraz Waldemar Socha, Prezydent Żor swoimi podpisami przypieczętowali współpracę między Akademią WSB a Miastem Żory. Porozumienie otwiera drogę do realizacji wspólnych inicjatyw edukacyjnych, naukowych oraz badawczo-rozwojowych, które będą korzystne dla obu stron.

Otwarta Akademia Nauki dla żorskich uczniów

Prezydent Miasta Żory podpisał porozumienie o współpracy z Panią Dziekan dr Edytą Nowak-Żółty, którego celem jest objęcie uczniów Programem Otwartej Akademii Nauk. Inicjatywa ta ma na celu poszerzenie horyzontów edukacyjnych młodzieży oraz umożliwienie im dostępu do wiedzy na najwyższym poziomie. Program Otwarta Akademia Nauk oferuje nieodpłatne wykłady z psychologii, zarządzania oraz biznesu, a to tylko jedne z wielu kierunków dostępnych w Akademii WSB.

Uczniowie będą mieli okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez doświadczonych specjalistów, którzy nie tylko posiadają tytuły naukowe, ale również są praktykami w swoich dziedzinach. To wyjątkowa szansa, aby zdobyć cenną wiedzę i umiejętności jeszcze przed rozpoczęciem studiów wyższych. Dodatkowo, uczniowie będą zapraszani na wizyty studyjne do uczelni oraz firm partnerskich, gdzie będą mogli z bliska zapoznać się z funkcjonowaniem różnych instytucji, w tym służb bezpieczeństwa państwa, a także porozmawiać z autorytetami z wielu dziedzin. Takie doświadczenia pomogą im lepiej zrozumieć realia pracy w różnych sektorach i pozwolą na świadome planowanie swojej przyszłości zawodowej.

Program Otwarta Akademia Nauki jest również skierowany do nauczycieli szkół, którzy będą mogli korzystać z wykładów otwartych. To wsparcie dla ich pracy oraz możliwość rozwoju zawodowego, dzięki czemu będą mogli wprowadzać nowoczesne metody dydaktyczne i podnosić jakość nauczania w swoich placówkach. Jako uczelnia jesteśmy niezwykle dumni z każdej nawiązanej współpracy.  Władze miasta oraz przedstawiciele uczelni są przekonani, że Program Otwarta Akademia Nauk nie tylko zwiększy zainteresowanie nauką, ale także umożliwi młodzieży i nauczycielom zrealizowanie swoich aspiracji edukacyjnych w sposób bardziej świadomy i profesjonalny. Jest to doskonały przykład, jak współpraca między samorządem a instytucjami edukacyjnymi może podnosić jakość kształcenia w regionie.

Porozumienie Akademii WSB i Miasta Żory

Podpisanie 10 września 2024 r. umowy między Akademią WSB a Miastem Żory niesie ze sobą wiele szans i korzyści, które mogą wpłynąć na rozwój zarówno uczelni, jak i miasta.

1. Rozwój edukacji i podnoszenie kwalifikacji
    Współpraca umożliwia pracownikom Urzędu Miasta Żory i jednostek podległych udział w studiach I i II stopnia oraz studiach podyplomowych, a także szkoleniach organizowanych przez Akademię WSB na preferencyjnych warunkach. Pracownicy wszystkich żorskich jednostek administracyjnych będą, w oparciu o zawarte porozumienie, podnosić swoje kwalifikacje zawodowe.
  2.  Wspólne projekty naukowe i badawczo-rozwojowe
    Porozumienie otwiera drogę do dalszego rozwoju miasta poprzez realizacji wspólnych przedsięwzięć naukowych i badawczo-rozwojowych. Współpraca z Akademią WSB na tym polu może zaowocować nowymi rozwiązaniami technologicznymi, logistycznymi czy administracyjnymi. Miasto może również stać się centrum innowacji lokalnej, przyciągając tym samym inwestorów oraz specjalistów z różnych branż.
  3. Praktyki dla studentów
    Studenci Akademii WSB zyskają możliwość odbywania praktyk zawodowych w Urzędzie Miasta Żory oraz jego jednostkach. To ogromna szansa dla młodych ludzi na zdobycie cennego doświadczenia w instytucjach publicznych. Praktyki te mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia funkcjonowania administracji publicznej i rozwijania kompetencji, które zwiększą ich konkurencyjność na rynku pracy.
  4. Tworzenie nowych programów edukacyjnych
    Dzięki współpracy możliwe będzie wspólne opracowywanie specjalności, programów studiów podyplomowych, szkoleń i kursów, które będą odpowiadać na realne potrzeby miasta oraz lokalnej społeczności. Miasto może aktywnie wpływać na kształtowanie kierunków edukacyjnych zgodnych z aktualnymi trendami rynkowymi i potrzebami lokalnego rynku pracy, co przyczyni się do lepszego dostosowania absolwentów do wymagań pracodawców.
  5. Zacieśnianie więzi między nauką a administracją
    Współpraca na poziomie edukacyjnym i badawczym tworzy platformę do dialogu między środowiskiem akademickim a administracją lokalną. Tego typu interakcje mogą prowadzić do bardziej świadomego podejmowania decyzji w mieście, opartych na naukowych badaniach i innowacyjnych rozwiązaniach.
  6. Rozwój lokalnej społeczności
    Wspólne działania edukacyjne, szkoleniowe i naukowe mają bezpośredni wpływ na rozwój lokalnej społeczności. Wyższe kompetencje pracowników administracji, nowe rozwiązania naukowe i innowacyjne projekty mogą przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców Żor. Może to również wpłynąć na wzrost zainteresowania miastem jako atrakcyjnym miejscem do życia i pracy.

Liczymy na to, że porozumienie między Akademią WSB a Miastem Żory wpłynie na wielowymiarowy rozwój edukacyjny, naukowy i gospodarczy, który przyniesie korzyści nie tylko samym partnerom, ale również całej lokalnej społeczności.