25.03.2015

Trwa 7. Festiwal Nauki w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie

24 marca w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie rozpoczął się już po raz siódmy Festiwal Nauki. W wykladzie inauguracyjnym wzięli udział uczniowie cieszyńskich szkół, studenci oraz zaproszeni goście. Wśród nich m.in. Starosta powiatu Cieszyńskiego - Janusz Król oraz Burmistrz Cieszyna - Ryszard Macura - patroni honorowi wydarzenia.

Festiwal Nauki otworzył Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie dr inż. Łukasz Wróblewski.

Bardzo cieszę się, że w ramach Festiwalu Nauki Wydział Zamiejscowy w Cieszynie może gościć mieszkańców, władze powiatu cieszyńskiego i miasta Cieszyna, uczniów, studentów ale również dzieci, dorosłych, czyli wszystkich ludzi ciekawych świata. Zainteresowanie Festiwalem nie maleje. Co roku kolejna edycja gromadzi około tysiąca osób. Świadczy to o tym, iż tego typu inicjatywy są bardzo potrzebne. Idea Festiwalu jest niezmienna. Chodzi o to, by w możliwie najbardziej przystępny i atrakcyjny sposób upowszechniać naukę, kulturę. W tym celu nasza uczelnia od lat współpracuje z Radą Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk, która każdego roku opiniuje program Festiwalu – mówił Dziekan.

W uroczystej Inauguracji Festiwalu Nauki wzięli udział:

• Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król
  • Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura
  • Radny Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicius
  • Dyrektor Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych w Cieszynie dr Bogdan Ficek
  • Prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej Jan Ryłko
  • Dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie - Iwona Bebek
  • Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera - Bożena Cholewa
  • Redaktor Naczelna Głosu Ziemi Cieszyńskiej - Renata Horowska.

Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król podkreslił, że Wyższa Szkoła Biznesu staje się coraz bardziej prężnym i widocznym ośrodkiem w Cieszynie. Mam nadzieję, że możliwość uczestniczenia w tym Festiwalu spowoduje, zwłaszcza wśród młodzieży, coraz większe zainteresowanie nauką. Być może, któryś z wykładów zainspiruje uczniów naszych szkół do wyboru kierunku przyszłego zawodowego życia - podkreślał Starosta.

Podczas uroczystego otwarcia Festiwalu Nauki Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura wspominał tych nauczycieli, którzy z pasją przekazują wiedzę swoim uczniom. Festiwal ten przypomina o aktywności naukowej człowieka, o tym, co nas, ludzkość, naszą cywilizację pcha do przodu. Jest to też czas, który mnie osobiście przypomina moich profesorów. Łączy ich wszystkich jedno – wspaniały umysł. Cieszę się, iż Wyższa Szkoła Biznesu przypomina o tym - dodał Burmistrz Ryszard Macura.

Wykład inauguracyjny pt. „Win-win, czyli o sztuce negocjacji w biznesie” wygłosił dr Rafał Rębilas.

Po wykładzie uczestnicy Festiwalu Nauki wzięli udział w otwarciu dwóch wystaw w Klubie Studenckim F44: Legioniści wrócili… „Legiony Polskie w Jabłonkowie i okolicy” oraz „Kolorowy świat Indian – życie i obyczaje Indian obu Ameryk".

Wstęp na te i wiele innych wydarzeń w ramach Festiwalu Nauki w Cieszynie jest bezpłatny. Festiwal potrwa do czwartku.