12.12.2013

Czyste technologie w praktyce

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej Wydział Zamiejscowy w Cieszynie zaprasza studentów kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, biorących udział w projekcie „Nowoczesna wiedza=nowoczesna gospodarka -program rozwoju potencjału Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej” w ramach  specjalności Czyste technologie w energetyce i motoryzacji na spotkanie z praktykiem i wizyty studyjne, które odbędą się w poniedziałek, 16 grudnia br.

W programie zajęć praktycznych przewidziano spotkanie z  Jerzym Mydlarzem, Dyrektorem Zarządzającym firmy Invenio w Bielsku Białej* oraz twórcą stanowiska do badań przekładni stożkowych pod obciążeniem, które otrzymało złoty medal podczas tegorocznych Targów Innowacji w Moskwie.

Studenci odwiedzą także Miejski Zakład Energetyki Cieplnej „Ekoterm” w Żywcu. W przedsiębiorstwie trwa właśnie proces wdrażania nowoczesnych technologii w zakresie pozyskiwania ciepła. "Ekoterm" jest obecnie jedynym zakładem na Podbeskidziu wyposażonym w instalację odsiarczania spalin.

Program wyjazdu obejmuje także zwiedzanie Żywieckiej Oczyszczalni Ścieków oraz Stacji Uzdatniania Wody, wchodzących w skład Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Żywcu. Ich zadaniem jest m.in. ochrona Jeziora Żywieckiego oraz odbiór ścieków z obszaru Żywieckiego Parku Krajobrazowego - terenu objętego szczególną ochroną.

Wizyty studyjne i spotkania z praktykami są jednym z podstawowych elementów realizowanej przez Uczelnię idei praktycznego kształcenia. Stanowi ona ważny element programu „Nowoczesna wiedza=nowoczesna gospodarka - program rozwoju potencjału Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej”. Na jego realizację Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, jako jedyna uczelnia niepubliczna w Polsce, otrzymała 4 mln zł dofinsowania. Oprócz kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji (specjalność Czyste technologie w energetyce i motoryzacji) projektem objęte są także  kierunki: Informatyka (specjalności: Aplikacje mobilne oraz Menadżer IT), Logistyka (specjalność: Zarządzanie portami lotniczymi) oraz Fizjoterapia (moduł Fizjoterapia w geriatrii).

* Invenio  jest częścią międzynarodowej firmy inżynierskiej mającej swoje oddziały w Europie, Ameryce i Australii. Przedsiębiorstwo zajmuje się usługami z zakresu kontroli jakości i napraw części samochodowych, outsourcingu specjalistów oraz pracowników produkcyjnych, inżynierią mechaniki i procesów wytwórczych oraz szkoleniami.