Dwie dekady kształcenia tych, którzy kształtują ludzi. Katedra Pedagogiki Akademii WSB świętuje 20-lecie

Dokładnie 20 lat temu w Akademii WSB rozpoczęli naukę pierwsi studenci Pedagogiki. Z okazji wyjątkowego jubileuszu w dąbrowskiej siedzibie naszej Uczelni zorganizowano wyjątkową galę. Były statuetki dla najważniejszych postaci polskiej pedagogiki, wykład szefowej pedagogicznego komitetu PAN i - po raz pierwszy w historii kampusu - koncert plenerowy.

Uroczystość otworzyła Rektor Akademii WSB prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, a po dwóch dekadach dorobku Katedry Pedagogiki oprowadził zebranych jej Kierownik, prof. Marek Walancik, który stoi na jej czele od 2014 roku.

Siedem statuetek dla twórców polskiej pedagogiki
Najmocniejszym punktem części oficjalnej było wręczenie wyróżnień „Super Edukator" i „Edukator" - nagród dla osób, które wzbogacają polską pedagogikę i kształtują kolejne pokolenia badaczy oraz praktyków. Statuetki zaprojektował krakowski rzeźbiarz Andrzej Zaradkiewicz.

Tytuł „Super Edukatora" za dbałość o rozwój polskiej pedagogiki odebrała prof. Agnieszka Cybal-Michalska. Wyróżnienia „Edukator" trafiły do prof. Eugenii Rostańskiej, prof. Marka Walancika, prof. Mirosławy Nowak-Dziemianowicz, bp. dra Artura Ważnego, prezes Sądu Okręgowego w Katowicach Agaty Stankiewicz-Rataj oraz prof. Agnieszki Gromkowskiej-Melosik - każde za inny wymiar pracy: od działalności wychowawczej i naukowo-badawczej, przez opiekę nad doktorantami, po łączenie wymiaru sprawiedliwości z misją społeczną.

Goście honorowi i wykład o pedagogice w zmieniającym się świecie
Na jubileusz przybyli m.in. wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, członek zarządu województwa śląskiego Rafał Adamczyk, radna Sejmiku Województwa Śląskiego Aldona Węgrzynowicz, biskup sosnowiecki Artur Ważny oraz wicekurator oświaty w Katowicach Elżbieta Modrzewska, senator RP Ryszard MajerMarek Węgrzynowicz, wiceprezydent Dąbrowy Górnioczej.

Naukowym akcentem dnia był wykład prof. dr hab. Agnieszki Cybal-Michalskiej, dr h.c., Przewodniczącej Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN i członkini Rady Doskonałości Naukowej, pod tytułem „Teoretyczność ustaleń pedagogicznych jako odpowiedź na przeobrażenia społeczne i wyraz zaangażowania".

25 lat kapłaństwa ks. dra Miachała Bordy
Drugim bohaterem dnia był ks. dr Michał Borda, obchodzący srebrny jubileusz święceń. Ks. Borda łączy posługę z pracą akademicką - wykładał katechetykę, dydaktykę i pedagogikę m.in. w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie oraz w seminariach w Sosnowcu i Częstochowie, a od lat kieruje Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W pracy naukowej zajmuje się katechezą, w tym katechezą specjalną i formacją sumienia.

Od muzyki poważnej, po bluesa zza krat
W części koncertowej zachwycali Agnieszka Gajgier-Otręba, pierwsza flecistka Filharmonii Zabrzańskiej, z towarzyszeniem pianisty Kamila Dąbka i młodych instrumentalistów. Dedykowany Jubilatowi koncert wykonali artyści Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie - sopranistka Magdalena Drozd i kwartet smyczkowy.

Finał odbył się po raz pierwszy na patio kampusu: w plenerowym koncercie wystąpiły AweSomeBand Akademii WSB oraz kapela Zakładu Karnego w Wojkowicach - wymowny dowód na to, że edukacja i resocjalizacja potrafią grać do jednej nuty. Całość zamknęło wspólne „Sto lat" i pamiątkowe zdjęcie.

Dwie dekady Katedry
Katedra Pedagogiki działa w ramach Wydziału Nauk Stosowanych od roku akademickiego 2005/2006. W 2019 roku studia przekształcono w jednolite magisterskie z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, dziś jednostka prowadzi dwa kierunki o profilu praktycznym i zatrudnia kilkunastu samodzielnych pracowników naukowych wspieranych przez praktyków z placówek edukacyjnych, resocjalizacyjnych i opiekuńczych. Badania obejmują m.in. edukację wczesnoszkolną, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz profilaktykę i resocjalizację.