05.09.2014

W dniach 8-11 września 2014 r. w Cieszynie i Ustroniu  odbędzie się pierwsza edycja Letniej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Prof. Jana Szczepańskiego. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej Wydział Zamiejscowy w Cieszynie jest jednym z organizatorów inicjatywy.

Idea

Serdecznie zapraszamy do udziału w I Letniej Szkole Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego, która odbędzie się w ­dniach 8-11 września 2014 roku w Cieszynie oraz Ustroniu. Idea tej Szkoły jest próbą realizacji marzenia profesora Jana Szczepańskiego, który w swoich „Dziennikach” (8 I 1940) wysunął ideę jej powołania w Ustroniu. W zamierzeniu Profesora Szkoła ta miała stać się trwałym i istotnym elementem życia kulturalnego na Śląsku Cieszyńskim. Jan Szczepański pisał: „Będziemy mieli w Ustroniu dwie rzeczy cenne: bibliotekę i muzeum. A może uda nam się zrealizować kiedyś jeszcze jedno marzenie: wolną szkołę nauk filozoficznych i społecznych w Ustroniu. Droga do realizacji tych marzeń jest jedna: Praca”.

Zadania i miejsce

Zadaniem, które spełnić ma Letnia Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych jest popularyzacja dzieła profesora Jana Szczepańskiego, jednego z najsłynniejszych polskich socjologów, uczonego urodzonego w Ustroniu i tak mocno związanego z Ziemią Cieszyńską. Do udziału w Szkole zapraszamy socjologów, pedagogów, filozofów, antropologów oraz przedstawicieli innych dyscyplin, zainteresowanych twórczością profesora Jana Szczepańskiego. Zapraszamy do zgłaszania udziału w konferencji naukowej, która będzie jednym z elementów Szkoły. Tematyka wystąpień powinna nawiązywać do dzieła profesora Szczepańskiego. Program Szkoły obejmuje także wykłady zaproszonych gości, warsztaty (metodologiczne, międzykulturowe, edukacyjne, artystyczne), panel z udziałem samorządowców. Sama konferencja odbędzie się w dniach 8-9 września w Cieszynie i Ustroniu.

Cel

Mamy nadzieję, że Letnia Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń akademickich i kulturalnych organizowanych na Śląsku Cieszyńskim. Mamy zarazem nadzieję, że dobrze przysłuży się integracji dziedzin wiedzy w kontekście refleksji i analizy filozoficznej. Nazwa Szkoły trafnie ukazuje integralne powiązanie dziedzin wiedzy, dla których badań niezbywalną podstawą jest rzetelna refleksja nauk filozoficznych. O tej zasadniczej roli analiz filozoficznych przekonuje aktywność naukowa profesora Szczepańskiego, magistra filozofii, którego twórczość przesycona jest filozoficzną refleksją.

Wystąpiono o patronat medialny nad inicjatywą do następujących mediów:

OX.pl

OX.pl Portal Śląska Cieszyńskiego

CCM

Radio CCM

Halo Cieszyn

haloCieszyn.pl

Głos Ziemi Cieszyńskiej
Głosu Ziemi Cieszyńskiej

Zwrot

Organizatorzy:

Powiat Cieszyński