23.10.2024

Naukowcy AWSB w Pałacu Prezydenckim. Kolejne nominacje profesorskie dla Naukowców Akademii

Prof. Jerzy Kochanowicz oraz prof. Robert Socha decyzją Prezydenta Polski Andrzeja Dudy otrzymali tytuły Profesorów. Prof. Jerzy Kochanowicz otrzymał tytuł Profesora nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, prof. Robert Socha odebrał profesorską nominację w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie

Profesor Jerzy Kochanowicz jest z wykształcenia filozofem, teologiem i pedagogiem. Doktorat uzyskał w Philosophisch-Theologische Hochschule Sankt Georgen we Frankfurcie nad Menem, a habilitację – na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2005 - 2018 pełnił funkcje: prodziekana ds. nauki i współpracy z zagranicą, dyrektora Instytutu Pedagogiki oraz kierownika studiów doktoranckich w Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Jego zainteresowania badawcze dotyczą historii edukacji, pedagogiki religii oraz edukacji międzykulturowej. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych, w tym 9 monografii. Odbył staże zagraniczne w Canisius College (Buffalo, NY), Fordham University (New York), Bayerische Staatsbibliothek (München) oraz w St. Andrews University (Szkocja). Prowadził wykłady na uczelniach zagranicznych m.in: w Austrii, we Włoszech i w Niemczech. Był promotorem 6 doktoratów, w tym jednego w języku włoskim. Przetłumaczył na język polski książki i artykuły autorów włoskich, niemieckich i anglojęzycznych. Jest członkiem kilku stowarzyszeń naukowych, m.in. International Standing Conference for the History of Education oraz History of Education Society (United Kingdom).

Profesor Kochanowicz jest pracownikiem Katedry Pedagogiki Akademii WSB. Od 2022 roku jest członkiem Komitetu Zarządzającego Akcji COST nr CA21120 History of Identity Documentation in European Nations: Citizenship, Nationality and Migration.

Profesor Robert Socha jest autorem ponad 180 publikacji naukowych, zamieszczonych zarówno w wydawnictwach krajowych, jak i w wydawnictwach zagranicznych w m.in.: USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Bułgarii, na Węgrzech, w Serbii, Ukrainie, Łotwie, Gruzji i Turcji.

Aktywność naukowa prof. Sochy to również udział w stażach naukowych w krajowych i zagranicznych instytucjach naukowych, m.in. w University of Applied Sciences in Velika Gorica w Chorwacji w ramach programu Erasmus, Uniwersytecie Technicznym w Ostrawie oraz we Lwowskim Państwowym Uniwersytecie Życia. W 2019 r. został nominowany jako Substitute Member Management Committee do Akcji COST (European Cooperation in Science and Technology) nr  CA18236 „Multi-disciplinary innovation for social change (SHINE)”.

Obecnie pełni m.in. funkcję Dyrektora Akademickiego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Redaktora Naczelnego czasopisma naukowego Akademii WSB „Security Forum”.

Za działalność na rzecz bezpieczeństwa, nauki i dydaktyki wielokrotnie wyróżniany odznaczeniami państwowymi (Brązowy Krzyż Zasługi) i resortowymi (Srebrny Medal „Opiekun miejsc pamięci”; Odznaka Honorowa Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”) oraz nagrodami terenowych organów administracji rządowej i samorządowej (Honorowa Złota Odznaka Marszałka Województwa Śląskiego „Zasłużony dla województwa śląskiego”), a także władz uczelni.