08.04.2014

Świat pod naszymi stopami oraz tajemnice zapisane w DNA

Kto ma odwagę wziąć karalucha do ręki? Młodzi studenci Cieszyńskiego Uniwersytetu Dzieci nie mieli z tym problemów. 5 kwietnia dr Edyta Sierka przekonywała uczestników wykładu, że małe jest piekne. W Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dabrowie Górniczej odbył się wykład pt. „Małe jest piękne - świat pod naszymi stopami”  oraz warsztaty „Tajemnice zapisane w DNA - dziedziczenie grupy krwi”.

W sobotę studenci Cieszyńskiego Uniwersytetu Dzieci spotkali się z wybitnym biologiem dr Edytą Sierką. Dzieci mogły pogłębić swoją wiedzę na temat owadów i zobaczyć wyjątkowe życie mrówek, motyli, modliszek, chrząszczy, biedronek oraz pszczół. Dla odważnych studentów, niecodzienną atrakcją była możliwość potrzymania owadów we własnych dłoniach. Chętnych nie brakowało.

Podczas warsztatów młodzi studenci poznali odpowiedzi na pytania dotyczące grupy krwi, zasad dziedziczenia cechy, a także dlaczego mamy kolor oczu po mamie albo po tacie. Przy użyciu sprzętu laboratoryjnego, płynu do mycia naczyń, wody, alkoholu i soli kuchennej studenci wyizolowali DNA z truskawki i grzyba oraz zobaczyli je gołym okiem.