V Marsz Pamięci - w hołdzie dla więźniów KL Auschwitz-Birkenau

W nocy z 16 na 17 stycznia 2024 studenci i pracownicy Akademii WSB w Cieszynie wyruszyli w V Marsz Pamięci 2024 chcąc oddać cześć ofiarom Marszów Śmierci z 1945 r. oraz zamordowanym w byłym Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Pokonali ponad 60 km na trasie Oświęcim - Brzeszcze - Pszczyna - Pawłowice - Jastrzębie Zdrój - Wodzisław Śląski (Dworzec PKP). Po raz piąty pokonali dokładnie tę samą trasę, jaką w 1945 roku szli więźniowie ewakuowanego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau: z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego.

Rozpoczynając Marsz o godz. 01:00, w towarzystwie władz Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, oddano cześć ofiarom poprzez złożenie kwiatów i zapalenie symbolicznych zniczy przed Ścianą Śmierci znajdującą się na ternie Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau.

Pierwszym przystankiem na trasie Marszu Pamięci było złożenie kwiatów na Cmentarzu w Brzeszczach, gdzie znajduje się pierwsza zbiorowa mogiła tych, którzy zginęli z wycieńczenia bądź od kul esesmanów podczas ewakuacji obozu przez Niemców. Na tym etapie trasy Pan Andrzej Kacorzyk – Dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przedstawił uczestnikom wydarzenia przebieg zdarzeń historycznych związanych z Marszami Śmierci.

Po kilku godzinach marszu złożono  kwiaty i zapalono symboliczny znicz przed tablicą pamiątkową ofiar Marszu Śmierci przy Stadionie Miejskim w Pszczynie. Kolejnym przystankiem na drodze piechurów była wizyta w Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, podczas której uczestnicy Marszu Pamięci, wspólnie z Komendantem Powiatowym PSP st. bryg. Grzegorzem Kołoczkiem i Zastępcą Komendanta st. bryg. Radosławem Radkowskim, wspominając tragiczny bieg historii, rozmawiali na temat bieżących uwarunkowań bezpieczeństwa powszechnego.

W momencie dotarcia przez uczestników do granicy miasta Wodzisławia Śląskiego jego mieszkańcy serdecznie ich powitali, włączając się do Marszu i pokonując z nimi ostatnie kilometry trasy. Końcowym etapem, a zarazem ostatnim przystankiem Marszu Pamięci było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w towarzystwie władz miasta przed tablicą pamiątkową na dworcu PKP w Wodzisławiu Śląskim. To właśnie na tej stacji kolejowej więźniów wpychano do towarowych wagonów i przewożono na teren III Rzeszy.

Studenci wykazali się nie lada kondycją - przez całą trasę towarzyszyły im: dziesięciostopniowy mróz, wiatr i utrudniające marsz opady.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

- Po 17 godzinach wyczerpującego marszu bezpiecznie udało nam się zrealizować zaplanowaną już po raz piąty trasę na odcinku Oświęcim - Wodzisław Śląski. Akademia WSB bardzo solidnie zadbała o bezpieczny przebieg wydarzenia. Wszyscy uczestnicy wyposażeni zostali m.in. w specjalnie przygotowane na tę okazję kurtki chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ciepłe czapki i elementy odblaskowe. Zostaliśmy w pełni profesjonalnie zabezpieczeni pod kątem logistycznym i medycznym. Pragnę z całego serca podziękować JM Pani Rektor prof. Zdzisławie Dacko-Pikiewicz za zaufanie i udzielone wsparcie, co pozwoliło na realizację już V edycji przedsięwzięcia. Myśl o tym, że są ludzie zwłaszcza Ci najmłodsi uczestnicy wydarzenia dla których edukacja historyczna i kultywowanie pamięci historycznej są tak ważne napełnia mnie optymizmem i oddala emocje takie jak strach. Od lat powtarzam, że to na Naszych barkach spoczywa pamięć i szerzenie prawdy o tych tragicznych wydarzeniach. Już dziś rozpoczynamy pracę nad przygotowaniami do VI Marszu Pamięci 2025 - mówi Wiktoria Kolano, Organizatorka Marszu Pamięci Akademii WSB.

Publikacje medialne

„Myśl o tym, że są ludzie, zwłaszcza ci najmłodsi uczestnicy naszego marszu pamięci, dla których edukacja historyczna i kultywowanie pamięci historycznej są tak ważne, napełnia mnie optymizmem i oddala emocje takie jak strach. (…) To na naszych barkach spoczywa pamięć i szerzenie prawdy o tych tragicznych wydarzeniach” – powiedziała w środę nad ranem PAP Wiktoria Kolano z Akademii WSB.