27.04.2016

Trwa VIII Festiwal Nauki w Cieszynie!

Wczoraj (14 marca 2016 r.) rozpoczął się w naszym Wydziale VIII Festiwal Nauki. Wykład inauguracyjny "Różnorodność kulturowa - refleksja z historią Śląska Cieszyńskiego w tle" wygłosił Pan Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura. Wysłuchali go zaproszeni Goście, a także młodzież z cieszyńskich szkół ponadgimnazjalnych.

Przez cały dzień budynek Wydziału Zamiejscowego WSB w Cieszynie tętnił życiem. Wykłady były przeznaczone głównie dla młodzieży, ale nie zabrakło też specjalnego wykładu o Indianach, skierowanego do dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych i wygłoszonego przez dra inż. Łukasza Wróblewskiego. Wśród pozostałych Wykładowców mieliśmy przyjemność gościć: prof. zw. dra hab. Wojciecha Świątkiewicza ("Kultura - w sockologicznym zwierciadle"), dra hab. Szymona Wąsowicza ("Matematyczne aspekty szyfrowania"), Konrada Kwiecińskiego z Fundacji "LAJA" ("Jak kultura picia herbaty okrążyła Świat"), Anetę Okupską-Pońc i Edytę Molędę ze Stowarzyszenia Współpracy Polsko-Marokańskiej "Africae Deserta Project" ("Górale na Saharze - Nomadzi w Beskidach") oraz mgr inż. Teresę Abreu Orta ("Hawana skarbiec Ameryki").

Z kolei dzisiejszy dzień upływa pod hasłem "Finanse – Czas – Kariera". Odbyły się już dwa bardzo interesujące wykłady: "Czas to pieniądz - czyli jak dobrze zarządzać własnym czasem" dra inż. Łukasza Wróblewskiego i "Zaplanuj karierę i sprawdź, ile naprawdę będą kosztować Twoje studia" mgr Romy Rojowskiej, natomiast w kolejce czekają następne - "Eurodotacje – jak wykorzystać i nie stracić", który wygłosi dr Joanna Kurowska-Pysz, "Najlepsze sposoby oszczędzania i finansowania dla studentów" (Dariusz Krzempek i Monika Sabela-Kukuczka z BGŻ PARIBAS S.A.), "Mój wymarzony dom. Co powinieneś wiedzieć o kredytach hipotecznych" (Karolina Ganczarska) oraz "Czy grozi Nam emerytalna katastrofa? Mit czy rzeczywistość, a może ideologia rządzących?" (Bogdan Łysień).

Zapraszamy też do zwiedzenia dwóch wystaw, które do środy można oglądać w naszym Wydziale. Pierwsza, "Energia jutra", znajduje się w multimedialnym busie ustawionym przed budynkiem Uczelni, zaś drugą można podziwiać w Klubie F44 - jej tytuł to "Miejsce, w którym żyjemy". Pełny program Festiwalu można znaleźć TUTAJ.