24.10.2013

Sukces Studentów Misją Rady Ekspertów

Zapraszamy do lektury Wywiadu z Przewodniczącym Rady Ekspertów i Starostą Powiatu Cieszyńskiego Jerzym Nogowczykiem oraz Wiceprzewodniczącą Rady Ekspertów i Prodziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie - dr Joanną Łodzianą-Grabowską.

- Szanowny Panie Starosto, Panie Przewodniczący, czy Rada Ekspertów – to panaceum na problemy współczesnego Absolwenta na rynku pracy i sposób na skuteczne i najlepsze kształcenie?

- Rada Ekspertów – to przede wszystkim inicjatywa i podjęcie wyzwania w odpowiedzi na sytuację rynku, uwarunkowań społeczno-gospodarczych oraz rynku pracy, mam na myśli także, a może przede wszystkim, uwarunkowania lokalne. Czy jest to panaceum na problemy czy najlepszy sposób doskonalenia kształcenia…? Uprościłbym bardzo i nie brzmiałoby to wiarygodnie, gdybym powiedział, że funkcjonowanie Rady Ekspertów i podejmowane przez nią działania - to gwarancja stuprocentowego sukcesu. Chcielibyśmy, aby Student i  Absolwent otrzymał kształcenie jako efekt współpracy nauki i praktyki, a to na pewno jest jednym z istotnych warunków jego sukcesu zawodowego. Próbujemy wypracować ofertę kształcenia, która jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez Pracodawców. A zatem właśnie w takim kontekście mówimy o misji i zadaniach Rady Ekspertów.

- W jaki sposób zatem stworzyć taką ofertę, Pani Prodziekan?

- Dyskusje, które miały miejsce i nadal są podejmowane wskazują na te efekty procesu kształcenia, które wzmocnią konkurencyjność Absolwenta Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Debaty i opiniowanie programów kształcenia, przygotowanie przez Praktyków profilu Absolwenta – to informacje niezbędne w zakresie działań na rzecz doskonalenia kształcenia w kontekście wymogów rynku pracy. O taki profil poprosiliśmy naszych Ekspertów. Przyjęliśmy na siebie odpowiedzialność za kształcenie, a zatem odpowiedzialność za jego efekty: wiedzę, umiejętności, kompetencje społeczne, które powinny charakteryzować Absolwenta, a których oczekują Pracodawcy, nasi Praktycy i Eksperci.

- Panie Przewodniczący, czy chodzi tylko o opiniowanie programów?

- To nie wystarczy. Naszą rolą jest także włączanie się w działalność dydaktyczną. Niektórzy Eksperci już uczestniczą w realizacji kształcenia, trwają rozmowy na temat treści modułów i podjęcia współpracy w kolejnych semestrach. Dodatkowo chcielibyśmy, aby Eksperci wsparli merytoryczne proces dyplomowania, co w efekcie nada inny wymiar pracom dyplomowym – zależy nam na ich walorach aplikacyjnych.

Mamy świadomość, że jest to proces, a nie jednorazowe opiniowanie czy tworzenie sylwetki absolwenta kierunku i oferowanych specjalności.

- Czy grono Rady Ekspertów będzie się poszerzało?

- Pan Przewodniczący wskazuje na pewien proces i tylko tak musimy postrzegać doskonalenie kształcenia. Stąd pozyskiwanie Ekspertów wydaje się naturalnym i niezbędnym działaniem w tym obszarze. Mogę zdradzić, że aktualnie prowadzimy rozmowy z jednym z Prezesów firmy informatycznej, nagrodzonej m.in. Złotą Statuetką Lider Polskiego Biznesu, statuetką – nagrodą główną konkursu „Przedsiębiorstwo Fair Play”, Firmy z certyfikatem EURO-PARTNER przyznawanym najlepszym przedsiębiorstwom w kraju spełniającym standardy Unii Europejskiej i wieloma innymi nagrodami. Już poprosiliśmy Pana Prezesa o wykład dla naszych Studentów kierunku Informatyka. Wykład planowany jest w listopadzie.

- Zatem życzymy Państwu oraz całej Radzie Ekspertów wielu sukcesów własnych, Studentów i Absolwentów. Dziękuję za rozmowę.

- Dziękujemy w imieniu własnym i całej Rady.