27.09.2013

Inauguracyjne spotkanie Rady Ekspertów

Dwadzieścia jeden osób odebrało z rąk Prodziekana Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczejdr. Rafała Rębilasa akty powołania do Rady Ekspertów cieszyńskiego Wydziału Zamiejscowego. Są w tym gronie przedsiębiorcy, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury, nauki i oświaty.

Inauguracyjne spotkanie Rady Ekspertów odbyło się 17 września 2013 r.

Podczas inauguracyjnego spotkania Rady Ekspertów dr Rafał Rębilas podkreślał, że uczelnia chce się z nimi konsultować m. in. w sprawie programów kształcenia, tak by absolwenci opuszczający mury uczelni mieli nie tylko wiedzę i umiejętności, ale także kompetencje społeczne niezbędne w życiu zawodowym. Drugą płaszczyzną współpracy są praktyki (zawodowe i dyplomowe) oraz prace dyplomowe studentów. Zależy nam nie na pracach teoretycznych, ale aby były one odpowiedzią na konkretne oczekiwania przemysłu i biznesu – powiedział dr R. Rębilas.

Podczas inauguracyjnego spotkania Rady Ekspertów Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie dr inż. Łukasz Wróblewski przedstawił ofertę, inicjatywy oraz plany cieszyńskiej uczelni, natomiast Prodziekan dr Joanna Łodziana-Grabowska wyjaśniła zaproszonym gościom zagadnienia związane z Krajowymi Ramami Kwalifikacji i Procesem Bolońskim.

Członkowie Rady Ekspertów, zgodnie ze statutem wybrali przewodniczącego i wiceprzewodniczącą Rady Ekspertów. Jednogłośnie powierzyli funkcję przewodniczącego Staroście Powiatu Cieszyńskiego Jerzemu Nogowczykowi, natomiast funkcję zastępcy dr Joannie Łodzianie-Grabowskiej, Prodziekan Wydziału Zamiejscowego. Rewolucja internetowa, otwarcie granic dla ludzi i kapitału sprawia, że działamy w otoczeniu konkurencyjnym także w dziedzinie kształcenia. Może mówimy o przyszłym pokoleniu, a może już o naszych dzieciach – mówił Starosta, dziękując za wybór na przewodniczącego.

Uczestnicy już podczas pierwszego spotkania przedstawili kilka swoich pomysłów. Zwracali uwagę, że konieczne jest lepsze przygotowanie studentów do rozmów o pracę. Chodzi nie tylko o certyfikaty, dyplomy i świadectwa, ale także o konkretne umiejętności interpersonalne, które pozwolą lepiej współpracować z pracownikami i pracodawcą – mówił Janusz Pierzyna, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” oraz wójt Jasienicy. Dr Jacek Nowak, wiceprezes ds. ekonomiki i finansów Kompanii Węglowej S. A. podkreślał natomiast, że szukając pracowników szuka osób przedsiębiorczych i kreatywnych. Musimy przygotować studentów do sytuacji, że jeśli nie znajdą pracy etatowej, to będą potrafili poradzić sobie na rynku. Dlatego starajmy się zmieniać mentalność młodych ludzi – dodał wiceprezes Nowak.

Wydział Zamiejscowy w Cieszynie może mieć powody do dumy. Nasi absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy, co potwierdza dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie – Anna Stefaniak-Bacza. Tylko jeden absolwent jest w tej chwili zarejestrowany jako osoba bezrobotna.

Rada Ekspertów to organ funkcjonujący w Dąbrowie Górniczej od początku 2012 roku, od 17 września 2013 roku działa także przy Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie.

Członkowie Rady Ekspertów:

• dr Joanna Kurowska-Pysz – Koordynator Rady Ekspertów
  • Lucyna Legierska – Dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie
  • dr Joanna Łodziana-Grabowska – Prodziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Joanna Michalak – Dyrektor Oddziału PKO BP w Cieszynie
  • Anna Stefaniak-Bacza – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie
  • Brygida Wnentrzak-Szteler – Dyrektor Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie
  • mł. insp. Jacek Bąk – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Cieszynie
  • insp. Krzysztof Chrobak – Komendant Powiatowy Policji w Cieszynie
  • Doc. Ing. Jerzy Cienciała – Minister Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej, Prezes Zarządu Czesko-Polskiej Izby Handlowej
  • Damian Hernik – Prezes Zarządu Energetyki Cieszyńskiej Sp. z o.o.
  • Bogdan Kasperek – Sekretarz Euroregionu Śląsk Cieszyński
  • Józef Kozieł – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego Oddział w Cieszynie
  • Stanisław Kubicius – Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego
  • Jerzy Nogowczyk - Starosta Powiatu Cieszyńskiego
  • dr Jacek Nowak – Wiceprezes ds. ekonomiki i finansów Kompanii Węglowej S. A.
  • Janusz Pierzyna – Przewodniczący Rady Euroregionu Śląsk Cieszyński, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza”, Wójt Gminy Jasienica, członek Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2007-2013
  • Wojciech Rojek – Dyrektor Personalny Teksid Iron Poland Sp. z o.o.
  • Jan Ryłko – Prezes Zarządu Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej
  • Leszek Stokłosa – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej
  • Mieczysław Szczurek – Burmistrz Miasta Cieszyna