Studiujesz? Praktykuj! Praktyki w administracji

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego promuje dobre praktyki, bo ich ramach można zdobyć nowe umiejętności, sprawdzić wiedzę zdobytą na studiach i nawiązać kontakty.

Praktyki w administracji to element rządowego programu zapowiedzianego przesz premier Ewę Kopacz w expose. Od czerwca 2015 r. takie praktyki będą możliwe w ponad 1500 urzędów administracji państwowej (urzędy mają zgłosić przynajmniej jedno miejsce praktyk na każdych 20 zatrudnionych pracowników). Nad organizacją tych praktyk czuwa Szefowa Służby Cywilnej, minister w kancelarii Prezesa Rady Ministrów Claudia Torres-Bartyzel

Studiujesz? Praktykuj! Praktyki w administracji

Centralna Baza Ofert PracyInformacje o tych miejscach zamieszczane są sukcesywnie - do końca roku - w bazie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Pamiętać jednak trzeba, że to nie studenci sami, ale ich uczelnie mają kierować praktykantów i porozumiewać się z pracodawcami. Program praktyk studenckich w administracji rządowej jest szansą dla studentów na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego w interesujących i zróżnicowanych uwarunkowaniach administracji publicznej. Ponad 1 500 urzędów administracji rządowej oraz jednostek przez nie nadzorowanych zobowiązało się do przygotowania ponad 16 600 miejsc praktyk. Aktualna oferta dostępna jest pod adresem:  http://oferty.praca.gov.pl/. Na tej podstawie pracownicy uczelni odpowiedzialni za organizację praktyk mogą:

1. wybierać ofertę, a następnie wytypować studenta/grupę studentów, dla których oferta praktyki jest najwłaściwsza.
  2. nawiązać bezpośrednią współpracę z określoną jednostką administracji.

Aby ułatwić uczelniom zadanie, w urzędach zostały wypracowane szczegółowe zasady współpracy uczelni z jednostkami administracji, a także wzory dokumentów pozwalające na efektywne zrealizowanie praktyki.

Najczęściej zadawane pytania:

• Jak uczelnia ma załatwić studentom praktyki w administracji?
    Potrzebne dokumenty i wyjaśnienia znajdują się w serwisie BIP Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
    11 maja minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska wystosowała list z wyjaśnieniami do wszystkich uczelni.
  • Kto może być praktykantem w administracji w ramach tego programu?
    Praktykantem może być wyłącznie osoba będąca studentem i posiadająca ważną legitymację studencką, skierowana przez uczelnię na podstawie pisemnego porozumienia z urzędem.
    Informacja na temat praktyk.
  • Jak się dowiedzieć, czy student spełnia wymogi danej instytucji?
    Każdy urząd określi profil kandydata na praktyki, wskazując zakres zadań praktykanta oraz opis możliwych do uzyskania w trakcie praktyk umiejętności i kompetencji.
    Informacja na temat praktyk.
  • Dlaczego praktyki są nieodpłatne?
    Nasze miesięczne praktyki – w przeciwieństwie do staży – są elementem edukacji. Ich celem jest zyskanie umiejętności i kompetencji, które potem doceni rynek pracy.

Od jesieni 2014 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadzi kampanię „Studiujesz? Praktykuj”. Zmieniliśmy ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym tak, aby  na studiach o profilu praktycznym praktyki zawodowe trwały co najmniej trzy miesiące. Ich celem jest uzupełnienie wiedzy zdobywanej na studiach i przygotowanie do pracy. Chodzi o to, by studenci zdobywali w uczelniach nie tylko wiedzę, ale i umiejętności, które pozwolą im na znajdowanie ciekawej i twórczej pracy.

Aktywnie wspieramy współpracę uczelni i pracodawców, bo tylko dzięki niej uczelnie będą wiedziały, czego potrzebują pracodawcy, a pracodawcy – jakie kompetencje i potencjał mają absolwenci. List w sprawie praktyk w administracji do Akademickich Biur Karier wystosował również Bartłomiej Banaszak, Rzecznik Praw Absolwenta.