26.07.2021

Nasi studenci podczas IV edycji Legii Akademickiej

24 lipca nasi studenci złożyli uroczystą przysięgę wojskową. Gratulujemy!

W sobotę 24 lipca 2021 r. zakończyło się szkolenie podstawowe I turnusu w ramach Legii Akademickiej. Studenci złożyli uroczystą przysięgę wojskową stając się żołnierzem Wojska Polskiego.

Szkolenie praktyczne w ramach programu realizowane jest w trakcie przerwy wakacyjnej. W zależności od uczestnictwa w danym module, zakończone jest:

• szkolenie podstawowe (trwające 21 dni) - złożeniem przysięgi i uzyskaniem stopnia szeregowego rezerwy,
  • szkolenie podoficerskie (trwające 21 dni) - egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.
  • szkolenie oficerskie - egzaminem oficerskim wymaganym do mianowania na stopień podporucznika, jednakże mianowanie nie może odbyć się wcześniej niż po ukończeniu studiów (posiadanie wykształcenia wyższego jest sprecyzowanym ustawowo warunkiem do uzyskania pierwszego stopnia oficerskiego).

Legia Akademicka to program skierowany do studentów wszystkich kierunków, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy z myślą o wstąpieniu do wojska i służby czynnej. To przygoda, realizacja własnych pasji, szansa na zdobycie dodatkowych kwalifikacji oraz prestiżu.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz satysfakcji z podejmowanych wyzwań!

Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić.
Tak mi dopomóż Bóg.